14 i 15 grudnia 2024 r. odbyły się Rudzkie i Opolskie Edukatoria Regionalne, realizowane w ramach projektu Regionalna Edukacja na Śląsku.
Podczas dwóch dni wypełnionych śląskim językiem i śląską kulturą uczestnicy mogli wziąć udział w pasjonujących panelach dyskusyjnych, z udziałem ekspertów, których tematyka skupiła się na miejscu kobiet w kulturze śląskiej, edukacji, praktykach językowych i medialnych, kuchni regionalnej, literaturze tłumaczonej na język śląski i pisanej w tym języku, kulturze materialnej na Śląsku oraz na historii lokalnej, również w kontekstach międzynarodowych, udało się bowiem prześledzić losy śląskich emigrantów w Brazylii.
Dodatkową atrakcją, podyktowaną lokalizacją Rudzkiego Edukatorium w Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej, były wyjątkowe zajęcia w pociągu, które na pewno zapadną w pamięć wszystkim uczestnikom, podczas których odbyło się grupowe czytanie „Lokomotywy” po śląsku i po kaszubsku.
W roli prelegentów i wykładowców wystąpili naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Federalnego Parany w Kurytybie, a także przedstawiciele Rady Języka Śląskiego, regionaliści, działacze lokalni, dziennikarze, publicyści i tłumacze. Bogaty program, obejmujący wykłady, warsztaty oraz spotkania integracyjne dał przestrzeń, w której pasjonaci i badacze kultury lokalnej mogli wymienić się doświadczeniami i nawiązać cenne kontakty. Jednak najważniejszym elementem edukatoriów był szereg seminariów poświęconych prowadzeniu edukacji regionalnej dla nauczycieli ze Śląska.
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.