Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego laureatami konkursu MINIATURA 5

27.10.2021 - 10:09 aktualizacja 28.10.2021 - 15:47
Redakcja: RJ

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło kolejną listę rankingową działań naukowych zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursu MINIATURA 5. Wśród laureatów znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego.

Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania przyszłego projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach Narodowego Centrum Nauki lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. W piątej edycji można było uzyskać dofinansowanie w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na trwające do 12 miesięcy badania wstępne bądź pilotażowe, kwerendę, staż naukowy, wyjazd badawczy lub konsultacyjny.

Laureaci konkursu z Uniwersytetu Śląskiego

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych:

• dr Marek Matussek – badania wstępne/pilotażowe: „Synteza oraz właściwości fotofizyczne nowych pochodnych benzo[ghi]perylenotrimidu w kontekście elektroaktywnych materiałów dla organicznej elektroniki”, kwota dofinansowania: 49 500 zł;
  • dr inż. Paweł Świt – badania wstępne/pilotażowe: „Opracowanie innowacyjnej strategii kalibracji analitycznej umożliwiającej badanie efektów interferencyjnych i poprawę jakości wyników analitycznych”, kwota dofinansowania: 49 940 zł.

Wydział Nauk Społecznych:

• dr Magdalena Hyla – badania wstępne/pilotażowe: „Kobieta cykliczna – badanie pilotażowe. Doświadczenie swojej pierwszej miesiączki oraz pierwszej miesiączki u swoich córek w grupie polskich kobiet”, kwota dofinansowania: 15 400 zł;
  • dr Maria Chełkowska-Zacharewicz – badania wstępne/pilotażowe: „Konceptualizacja funkcjonowania psychologicznego muzyków na podstawie modelu elastyczności psychologicznej”, kwota dofinansowania: 38 214 zł.

Wydział Nauk Przyrodniczych:

• dr Anna Milewska-Hednel – badania wstępne/pilotażowe: „Interakcja nanocząstek srebra z komórkami kalusa morfogennego Fagopyrum tataricum (L.)”, kwota dofinansowania: 49 412 zł;
  • dr Agnieszka Nowak – badania wstępne/pilotażowe: „Wpływ wybranych jodowych środków kontrastowych na aktywność i różnorodność mikroorganizmów osadu czynnego”, kwota dofinansowania: 49 995 zł;
  • dr Marta Kondracka – badania wstępne/pilotażowe: „Ocena efektów zabiegów rekultywacyjnych terenów pogórniczych metodami geofizycznymi”, kwota dofinansowania: 41 599 zł;
  • dr Kornelia Gudyś – badania wstępne/pilotażowe: „Zmienność genetyczna i struktura populacji łubinu trwałego (Lupinus polyphyllus Lindl.) w pierwotnym i inwazyjnym zasięgu występowania”, kwota dofinansowania: 49 280 zł.

Wydział Humanistyczny:

• dr Magdalena Malinowska – staż naukowy: „Afrykańskie projekcje przyszłości. Afrofuturyzm w literackich i filmowych narracjach kobiecych”, kwota dofinansowania: 49 500 zł.

Wydział Prawa i Administracji:

• dr Grzegorz Nancka – badania wstępne/pilotażowe: „Tworzenie prawa w Polsce międzywojennej. Analiza spuścizn pozostawionych przez członków Komisji Kodyfikacyjnej II RP”, kwota dofinansowania: 11 220 zł.

Listy rankingowe dostępne są na stronie: www.ncn.gov.pl.

Dziewczyna pracująca w laboratorium chemiczny

fot. Pixabay