Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Wrocławskiej opracowali nowy preparat przeciwgrzybiczy na bazie cieczy jonowych, który może służyć do konserwacji książek, dokumentów czy dzieł artystycznych. Cenne przedmioty powstają najczęściej przy użyciu materiałów o delikatnej strukturze, łatwo ulegających zniszczeniu np. w wyniku obecności różnych drobnoustrojów. Konserwacja takich zabytków jest ogromnym wyzwaniem dla specjalistów. Dostępne na rynku środki biobójcze, charakteryzujące się wysoką aktywnością biologiczną, bardzo często są toksyczne dla ludzi i środowiska. Co więcej, choć efektywne w walce np. z koloniami grzybów, mogą bezpowrotnie zniszczyć strukturę cennego materiału. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie nowych preparatów chroniących owe zabytki – skutecznych i jednocześnie bezpiecznych dla człowieka i obiektu poddanego procesowi konserwacji.
Taki preparat o właściwościach grzybobójczych zaproponowali naukowcy z UŚ: dr Agnieszka Bangrowska z Wydziału Humanistycznego oraz dr hab. Monika Geppert-Rybczyńska, prof. UŚ i prof. dr hab. Robert Musioł z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych, współpracujący z dr hab. Joanną Feder-Kubis z Politechniki Wrocławskiej. Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.
Warto dodać, że to już kolejny opatentowany preparat do ochrony wartościowych księgozbiorów czy dokumentów, który powstał dzięki badaniom naukowców związanych z UŚ. O efektach współpracy dr Agnieszki Bangrowskiej i prof. Roberta Musioła można przeczytać m.in. w artykule pt. „Fungicydy dla księgozbiorów, czyli patent ratujący kulturowe dziedzictwo świata” opublikowanym w cyklu Patenty Uniwersytetu Śląskiego.