Podsumowanie I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego MusicAlive Online

20.07.2020 - 13:02 aktualizacja 23.07.2020 - 13:44
Redakcja: OO

I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny MusicAlive Online, organizowany przez World Piano Teachers Association Poland oraz Instytut Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z powodu pandemii został przeprowadzony w formie zdalnej. Konkurs objęty był patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka, który ufundował także nagrody finansowe.

W jury konkursu zasiadło 15 uznanych pianistów, będących przedstawicielami Polski (w tym 5 pracowników artystyczno-naukowych Instytutu Sztuk Muzycznych UŚ), Włoch, Szwajcarii, USA, Chorwacji, Kuby, Węgier, Tajwanu, Serbii oraz Portugalii.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – nadesłano ponad 120 zgłoszeń z 17 krajów (m.in. z Wietnamu, Chin, Indonezji, Japonii, Filipin, Cypru, Szwajcarii, Ukrainy, USA, Litwy, Macedonii, Serbii, Niemiec, Portugalii) w 5 kategoriach wiekowych. Poziom wykonawczy uczestników okazał się niezwykle wysoki, czego najlepszym dowodem jest fakt, że wyłonieni w konkursie laureaci zdobyli do tej pory wiele nagród w międzynarodowych konkursach. O poziomie rywalizacji świadczy też konieczność podzielenia głównych nagród ex-aequo oraz przyznanie wyróżnień dla osób, które prezentowały bardzo wysokie umiejętności pianistyczne, ale nie uzyskały głównych nagród.

Partnerami konkursu byli Lunigiana International Music Festival we Włoszech oraz największa muzyczna oficyna wydawnicza w Polsce – Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które ufundowało nagrody rzeczowe dla najlepszego Polaka oraz nagrodę specjalną.

Szczegółowe informacje wraz z listą laureatów dostępne są na stronie: www.wpta.info/poland/ipc.

piano keys
fot. pixabay.com