24 lutego przypadała pierwsza rocznica agresji Rosji na Ukrainę. Przez ten rok Ukraińcy pokazali nam swój heroizm i waleczną postawę. Od pierwszych dni konfliktu Uniwersytet Śląski objął opieką ukraińskich studentów i ich rodziny, dając im schronienie i wsparcie w tych trudnych chwilach. Przez ten rok wspólnota akademicka podjęła wiele inicjatyw wspierających naszych podopiecznych, m.in. koncerty charytatywne, wsparcie psychologiczne i prawne (również w języku ukraińskim) czy pomoc studencką koordynowaną przez Uczelnianą Radę Samorządu Studenckiego i Uczelnianą Radę Samorządu Doktorantów.
Liczba ukraińskich osób studiujących w naszej uczelni zwiększyła się do 491. W naszych domach akademickich w Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie i Szczyrku do tej pory znalazło schronienie 572 uciekinierów z Ukrainy, głównie członków rodzin naszych studentów. Na podstawie różnych umów uczelnia zatrudniła 16 obywatelek i obywateli Ukrainy.
Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ od początku wojny przygotowuje kursy języka polskiego dla Ukraińców na różnym poziomie. W tej chwili prowadzi zajęcia dla 23 grup studentów, doktorantów i pracowników, których przeważającą część stanowią nasi ukraińscy przyjaciele, 6 grup kursu przygotowawczego dla przyszłych studentów (z czego 4 to prawie sami Ukraińcy), 6 grup ukraińskich lekarzy ze Śląskiej Izby Lekarskiej, a dwa tygodnie temu kurs skończyło 30 grup skierowanych do naszej szkoły przez Metropolię.
Uniwersytet Śląski w Katowicach, wraz z sześcioma zagranicznymi szkołami wyższymi, tworzy prestiżowy uniwersytet europejski w ramach sojuszu Transform4Europe – T4E: The European University for Knowledge Entrepreneurs. W ramach inicjatywy „All for one” do tego europejskiego uniwersytetu zaproszony został Państwowy Uniwersytet w Mariupolu, z którego na Uniwersytet Śląski przyjedzie 5 osób w trybie post doc oraz 3 osoby wsparcia administracyjnego. W kwietniu w organizowanym T4E Week oraz Festiwalu Kultur weźmie udział kilkudziesięciu studentów z Mariupola.
Na potrzeby naszych studentów i ich rodzin na początku wojny na portalu „Zrzutka.pl” uruchomiona została publiczna zbiórka pieniędzy, w ramach której zebraliśmy ponad 160 tys. zł. Z tych pieniędzy sfinansowaliśmy zapomogi dla najbardziej potrzebujących studentów, którzy z różnych względów nie mogli otrzymać stypendiów z funduszu socjalnego UŚ.
Nie ustajemy w pomocy naszym ukraińskim przyjaciołom. W dalszym ciągu działają zespoły wsparcia psychologicznego (pomoc.psychologiczna@us.edu.pl) i prawnego (pomoc.prawna@us.edu.pl) oraz adres email pomagam@us.edu.pl, na który studenci ukraińscy mogą napisać z każdą potrzebą.
Więcej o wsparciu dla studentów z Ukrainy na us.edu.pl/Ukraina.