Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie projektu z udziałem dr. Michaela Fowlera z Technische Universität w Berlinie

07.12.2023 - 12:52 aktualizacja 07.12.2023 - 12:52
Redakcja: OO

dr Michael Fowler

Dr Michael Fowler | fot. Natalia Cymorek

30 listopada 2023 roku zakończyła się realizacja merytorycznej części projektu badawczo-dydaktycznego z udziałem dr. Michaela Fowlera z Technische Universität w Berlinie. Projekt zatytułowany Wykorzystanie dźwięku w projektowaniu przestrzeni urbanistycznych, dydaktyce, multimediach oraz działaniach będących odpowiedzią na wyzwania międzykulturowe i społeczne. Projekt we współpracy z dr. Michaelem Fowlerem (Technische Universität w Berlinie) został sfinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022–2024.

Dr Michael Fowler jest naukowcem zajmującym się badaniami, w których nauka i sztuka przenikają się wzajemnie. Pierwotnie studiował muzykę klasyczną w Australii i USA. Prowadził międzynarodową działalność koncertową jako pianista oraz wykonawca muzyki elektronicznej. Współpracował z najwybitniejszymi kompozytorami końca XX wieku, w tym Karlheinzem Stockhausenem, Stevem Reichem i Miltonem Babbittem.

Jako naukowiec badał przestrzenne relacje dźwięku z architekturą i muzyką, między innymi w projektowaniu japońskich ogrodów. Interesuje się technikami mapowania, analizy i projektowania przestrzeni dźwiękowych. Wykorzystywał techniki matematyki i sztucznej inteligencji do reprezentowania nieokreślonych przestrzeni muzycznych w partyturach Johna Cage’a, badał także ontologiczne wymiary dźwięku i słuchania. Zajmuje się również projektowaniem immersyjnych instalacji dźwiękowych site-specific, które prezentował w Australii, USA, Chinach i Japonii. Posiada istotny wkład w powstanie oraz rozwój Science Gallery Berlin przy Technische Universität w Berlinie. Jest absolwentem Australian Research Council oraz Alexander von Humboldt Stiftung.

Od 29 czerwca do 10 lipca 2023 roku dr Michael Fowler gościł na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W czasie pobytu wspólnie z pracownikami obu instytucji dr Michael Fowler uczestniczył w badaniach naukowych, których celem była wstępna weryfikacja metodologii projektowania uniwersalnego obiektów i przestrzeni w zakresie ekologii dźwięku, w kierunku określenia istotnych dla użytkowników o specjalnych potrzebach (w tym nadwrażliwych, z dysfunkcjami kognitywnymi, ze spektrum autyzmu, ADHD, chorobami neurodegeneracyjnymi) cech środowiska dźwiękowego, także w pozaeuropejskich kontekstach kulturowych. Metodologia przygotowywana jest na potrzeby planowanego wniosku grantowego o zasięgu międzynarodowym, mającego na celu opracowanie projektów wdrożeniowych na potrzeby instytucji biznesowych. W związku z tym w procesie badawczym brali również udział przedstawiciele biznesu, potencjalni beneficjenci. Zaproponowano kolejne formy współpracy międzynarodowej w zakresie badań naukowych, procesu kształcenia oraz współpracy biznesowej.

Podczas konsultacji z pracownikami naukowymi oraz kadrą dydaktyczną Wydziału Architektury oraz Wydziału Humanistycznego analizowano plany zmian w programie kształcenia, związane z realizowaną w Uniwersytecie Śląskim reformą kształcenia, między innymi wprowadzenia przedmiotów poświęconych praktykom muzycznym oraz formom audiowizualnym, mającym przygotować studentów do tworzenia i wykorzystania projektów multimedialnych w funkcjach prozdrowotnych oraz wspólnotowych (w odpowiedzi na problemy społeczne). Omawiano także zagadnienia związane z kształtowaniem akustyki i mapowaniem dźwięku na potrzeby projektowania środowisk inkluzywnych. Temu zagadnieniu, a także dźwięku w kulturze japońskiej, dedykowane były warsztaty dla studentów obu instytucji.

Wspólnie, również z udziałem studentów obu instytucji, przygotowano publikację naukową dotyczącą wyzwań stojących obecnie przed szeroko pojętym projektowaniem. Publikacja Projektowanie: wizje, rewizje, wyzwania, współredagowana przez dr. Michaela Fowlera, zostanie wydana przez Wydawnictwo Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej jeszcze w 2023 roku.

Część konsultacji przeznczonych dla pracowników oraz studentów instytucji uczestniczących w projekcie miała charakter zindywidualizowany i dostosowany do jednostkowych potrzeb.

30 czerwca 2023 roku w ramach międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji SAUL Katowice 2023, poświęconej zmysłom w projektowaniu, na Wydziale Humanistycznym odbył się wykład otwarty dr. Michaela Fowlera, poświęcony strategiom projektowania krajobrazów dźwiękowych. 4 lipca 2023 roku miał miejsce kolejny wykład, poświęcony relacjom pomiędzy zachodnią muzyką XX wieku i estetyką japońską.

Dr Michael Fowler z Technische Universität w Berlinie

Projekt „Wykorzystanie dźwięku w projektowaniu przestrzeni urbanistycznych, dydaktyce, multimediach oraz działaniach będących odpowiedzią na wyzwania międzykulturowe i społeczne. Projekt we współpracy z dr. Michaelem Fowlerem (Technische Universität w Berlinie)” został sfinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022–2024.

logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

return to top