Pomoc materialna dla studentów z Ukrainy

01.03.2022 - 09:05 aktualizacja 03.03.2022 - 10:27
Redakcja: wc-a
Tagi: Ukraina, wsparcie

Uniwersytet Śląski oferuje wsparcie studentkom i studentom z Ukrainy. Mogą oni skorzystać z pomocy finansowej w formie zapomogi oraz zwolnienia z opłaty za studia.

Pomoc w formie zapomogi

Jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać zapomogę, należy złożyć wniosek w systemie USOS (zakładka „dla wszystkich” – „wnioski”), wybrać wniosek o zapomogę, wypełnić elektroniczny formularz, zarejestrować go w systemie, wydrukować i podpisany dokument dostarczyć do dziekanatu swojego wydziału. W przypadku braku możliwości wydrukowania, dostarczenia należy skontaktować się mailowo lub telefonicznie z dziekanatem.

To jedyny dokument, który należy wypełnić, aby otrzymać to świadczenie.

Warunki ubiegania się o zapomogę

Studenci, którzy są obywatelami Ukrainy i zostali przyjęci na studia po 1 października 2019 roku, nie muszą spełniać żadnych dodatkowych warunków występując o zapomogę.

Natomiast studenci z Ukrainy, którzy zostali przyjęci na studia przed 1 października 2019 roku i chcieliby otrzymać te formę wsparcia, proszeni są o kontakt ze swoim dziekanatem. Jego pracownicy powiedzą Wam czy jest to możliwe i pomogą w całym procesie. Dane kontaktowe do poszczególnych dziekanatów znajdują się na stronie: us.edu.pl/student/nowy-student/nowy-student-pierwsze-kroki/dziekanaty.

Zwolnienie z opłaty za studia

Dla tej samej grupy studentów z Ukrainy kształcenie na Uniwersytecie Śląskim będzie nieodpłatne. Zostajecie zwolnieni z opłaty za studia w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022. W przypadku tej formy wsparcia nie jest wymagane składanie podań lub wypełniania jakichkolwiek formularzy.

Osoby, które posiadają zaległości w opłatach związanych ze studiami mogą wnioskować o odroczenie terminu zapłaty. W tym celu należy napisać podanie do dziekana wydziału i złożyć je w swoim dziekanacie.

Świnka skarbonka z wrzucanymi do niej monetami. Grafika w stylistyce flagi ukraińskiej