Promocja języka polskiego – dofinansowanie dla trzech projektów

29.09.2020 - 15:40 aktualizacja 30.09.2020 - 11:19
Redakcja: AJS

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki naboru drugiej edycji programu Promocja Języka Polskiego. W konkursie rozstrzygniętym 25 września dofinansowanie na działania związane z promocją języka ojczystego otrzymało 15 projektów, z czego aż 3 inicjatywy realizować będzie Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Program wspiera przedsięwzięcia budujące prestiż języka polskiego jako obcego, służące jego popularyzacji i wzmocnieniu jakości nauczania. Pozytywną ocenę recenzentów uzyskały wnioski dotyczące takich inicjatyw uczelni, jak: „Z kinem polskim w świat”, „Światowa Encyklopedia Polonistów” oraz „Rozwiń skrzydła jak orzeł!”, a łączna kwota przyznanego dofinansowania wynosi ponad 284 tys. zł.

Projekt „Z kinem polskim w świat” realizowany będzie we współpracy z Koreańskim Uniwersytetem Języków Obcych oraz Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie – wieloletnimi partnerami Uniwersytetu Śląskiego. W ramach inicjatywy przewidziano szereg działań popularyzujących krajowe kino wśród osób uczących się języka polskiego poza granicami Polski.

We współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Taszkiencie, który prowadzi pierwszy w Uzbekistanie lektorat języka polskiego, zrealizowany zostanie projekt „Rozwiń skrzydła jak orzeł!”. Dla uczestników przewidziano udział w warsztatach, wystawach i innych aktywnościach organizowanych przez Centrum Języka i Kultury Polskiej. Projekt ten ma wsparcie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Taszkencie.

Z kolei inicjatywa „Światowa Encyklopedia Polonistów” ma stanowić intertekstualne kompendium zawierające m.in. informacje o ważnych postaciach związanych z polonistykami na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem ich działalności dydaktycznej, badawczej, krytycznej i popularnonaukowej. Celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie pozycji języka polskiego i współtworzenie polskiej marki poprzez promocję polonistyki jako dobra kultury. W założeniu zasoby encyklopedii mogą być poszerzane i uzupełniane nawet po zakończeniu projektu.

W realizację wszystkich działań zaangażowani będą studenci filologii polskiej – szczególnie specjalności nauczanie polonistyczne wśród cudzoziemców – oraz studenci międzynarodowych studiów polskich. Ich wsparcie pozwoli na lepsze dotarcie do młodzieży z zagranicy.

Projekt „Światowa Encyklopedia Polonistów” koordynowany jest przez prof. dr hab. Jolantę Tambor – dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej specjalizującej się w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Pozostałe dwa projekty realizuje dr Agnieszka Tambor – filmoznawczyni aktywnie współpracująca ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej.

Warto również wspomnieć, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej w ramach działania „Solidarni z nauczycielami” przyzna 15 nauczycielom języka polskiego stypendia na studia podyplomowe (w roku akademickim 2020/2021). Budżet tego działania to 53 tys. zł.

Otwarta książka w dłoniach

Fot. Julia Agnieszka Szymala