Siedziba Wydziału Radia i Telewizji UŚ nagrodzona w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2018

08.04.2019 - 11:34 aktualizacja 05.11.2019 - 11:19
Redakcja: admin

Zdjęcie: fragment budynku Wydziału Radia i Telewizji UŚ Budynek nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzymał nagrody w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza publiczne oraz Grand Prix w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2018, zorganizowanym przez Grupę Sztuka Architektury. Wyróżnienia zostały wręczone 4 kwietnia 2019 roku w Warszawie. Po raz pierwszy w historii konkursu jeden budynek zdobył aż trzy nagrody.

Siedziba Wydziału Radia i Telewizji, znajdująca się przy ul. św. Pawła 3 w Katowicach, była już wielokrotnie nagradzana. Została doceniona w takich konkursach, jak: Nagroda Architektoniczna „Polityki” 2017, Bryła Roku i Grand Prix Nagrody Roku 2018 Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP czy Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Budynek znalazł się także – jako jedyny z Polski – na tzw. krótkiej liście kandydatów do tegorocznej nagrody w dziedzinie współczesnej architektury Mies van der Rohe, czyli najbardziej prestiżowego wyróżnienia architektonicznego, przyznawanego przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Fundację Miesa van der Rohe. Projekt siedziby Wydziału Radia i Telewizji to efekt współpracy trzech pracowni: BAAS arquitectura, Grupa 5 Architekci oraz Małeccy Biuro Projektowe.

Budunek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego
fot. Sekcja Prasowa UŚ