Co łączy Leszka Kołakowskiego, Stanisława Lema, Josepha Conrada-Korzeniowskiego i Marię Skłodowską-Curie? O wszystkich z nich można powiedzieć, że byli wybitnymi i cenionymi postaciami. Czy po prześledzeniu ich biografii będziemy w stanie odkryć przepis na geniusza?
W czwartej odsłonie Sceny Premier Naukowych gościem był dr hab. Maciej Bernasiewicz, prof. UŚ z Instytutu Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Badacz napisał książkę „Wychować geniusza. Rodzice w biografiach wybitnych twórców kultury i nauki polskiej”. Przyjrzał się w niej kilkunastu wybitnym Polkom i Polakom, którzy zyskali rozgłos nie tylko w ojczyźnie, ale również za granicą.
W rozmowie z redaktorką Martą Paluch, prof. Maciej Bernasiewicz zastanawiał się nad tym, jak ważne jest właściwe wychowanie oraz wpływ otoczenia na młody umysł. Czy istnieją sposoby, by zwiększyć szanse dziecka na to, że w przyszłości otrzyma Nagrodę Nobla lub zyska w środowisku naukowym lub artystycznym sławę i rozgłos? Badacz przeanalizował też to, jak na przestrzeni dekad zmieniło się podejście rodziców do własnych pociech.
Dotychczasowe materiały znajdziecie na stronie Sceny Premier Naukowych. Warto też odwiedzić konto na Instagramie poświęcone cyklowi.
Dr hab. Maciej Bernasiewicz, prof. UŚ | fot. Małgorzata Dymowska
Film
Galeria
Dr hab. Maciej Bernasiewicz, prof. UŚ i redaktora Marta Paluch | fot. Małgorzata Dymowska
Prof. Maciej Bernasiewicz był gościem Sceny Premier Naukowych | fot. Małgorzata Dymowska
Prof. Maciej Bernasiewicz napisał książkę „Wychować geniusza” | fot. Małgorzata Dymowska
Rozmowę prowadziła redaktorka Marta Paluch | fot. Małgorzata Dymowska