Spotkanie Konsorcjum Akademickiego Katowice Miasto Nauki

28.10.2022 - 16:21 aktualizacja 02.11.2022 - 10:57
Redakcja: OO
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

Niemal rok temu starania o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 zakończyły się powodzeniem, a siedem regionalnych uczelni publicznych nawiązało partnerstwo strategiczne na rzecz realizacji inicjatyw związanych z tym prestiżowym wyróżnieniem.

Efekty dotychczasowej współpracy oraz organizacja przyszłych działań omówione zostały podczas spotkania reprezentantów Konsorcjum Akademickiego Katowice Miasto Nauki. Uczestników projektu konsolidacyjnego gościł Uniwersytet Śląski.

W trakcie spotkania, które odbyło się 28 października 2022 roku, zaprezentowane zostały zagadnienia związane z przygotowaniem przedsięwzięć realizujących ideę Katowic jako Europejskiego Miasta Nauki. Jednym z tematów był projekt Zielonej Strefy Nauki jako przykład potencjału i możliwości konsolidacyjnych uczelni. Uczestnicy podjęli także kwestie dotyczące Miasta Nauki w kontekście projektowania urbanistycznego. Spotkanie z udziałem przedstawicieli uczelni tworzących konsorcjum odbyło się w auli im. Ireny Bajerowej na Wydziale Humanistycznym UŚ.

Na początku przedstawiono działalność konsorcjum w minionym roku akademickim, a także omówiono ideę Miasta Nauki. Rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek opowiedział o planach związanych z wydarzeniami organizowanymi w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Temat doskonałości naukowej i projektu wspólnych badań naukowych dla Śląska przybliżył prorektor ds. nauki i finansów prof. dr hab. Michał Daszykowski. Natomiast pełnomocniczka rektora UŚ ds. Strefy Nauki Aneta Moczkowska przedstawiła pomysły dotyczące infrastruktury Miasta Nauki.

Spotkanie było także okazją do prezentacji logotypu Europejskiego Miasta Nauki 2024, który został przygotowany przez projektantów z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. O znaku graficznym, symbolizującym uczelnie zrzeszone w konsorcjum, opowiedzieli rektor ASP prof. dr hab. Grzegorz Hańderek oraz pełnomocniczka rektora ASP ds. identyfikacji EMN Katowice 2024 Anna Kopaczewska.

Uczelnie zrzeszone w konsorcjum w celu zintensyfikowania wspólnych działań realizują projekt pt. „Wspieranie procesów konsolidacji uczelni”. Strukturę organizacyjną, sposób pracy oraz zakładane efekty współpracy w ramach tego przedsięwzięcia przybliżył prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej UŚ prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski. W ramach projektu wyodrębniono pięć obszarów konsolidacji:

• doskonałość naukowa – lider organizacyjny: dr Dawid Matuszek, kierownik Działu Nauki UŚ,
  • doskonałość dydaktyczna – lider organizacyjny: Urszula Miemiec, kierownik Działu Kształcenia UŚ;
  • społeczna odpowiedzialność uczelni – lider organizacyjny: Radosław Aksamit, kierownik Centrum Komunikacji Medialnej UŚ,
  • Strefa Nauki – lider organizacyjny: Ewelina Budzińska-Góra z Dział Marketingu UŚ,
  • analityka i inne efekty synergii – lider organizacyjny: dr Agnieszka Skołucka, kanclerz UŚ.

W skład Konsorcjum Akademickiego Katowice Miasto Nauki wchodzą: Uniwersytet Śląski (lider), Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Miasto Katowice (strategiczny partner konsorcjum).

uczestnicy spotkania

fot. Tomek Grząślewicz