czym jest molestowanie?
Molestowanie
To każdego rodzaju niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby fizycznej i stworzenie wobec niej zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Naruszenie godności może być wynikiem różnego rodzaju zachowań wyrażających się zarówno w gestach, słowach, stwierdzeniach, obrazach znieważających czy szykanujących daną osobę bądź w jakikolwiek inny sposób nękających ją.
Molestowanie jest rodzajem dyskryminacji. Choć słownikowo znaczenie pojęcia molestowanie odwołuje do zachowań powtarzalnych (SJP: naprzykrzać się, natrętnie o coś prosić), to molestowanie może być aktem jednorazowym.
Molestowanie ma wiele wspólnego z konfliktem – nierozwiązany a eskalowany konflikt może przerodzić się w molestowanie pracownika(-czki) czy studenta(-ki).
Pracodawca(-czyni,) ale tak samo wykładowca(-czyni) zobowiązany(-a) jest przeciwdziałać zachowaniom mogącym mieć charakter dyskryminacji, ale nie doprowadzających do sytuacji publicznej konfrontacji, w której dochodziłoby do otwartego atakowania przez innych.
Chodzi o sytuacje, gdy atmosfera oraz emocje części członków danej grupy – pracowników(-ic), studentów(-ek) – mogą prowadzić do naruszania godności innych i stwarzać wobec nich atmosferę zastraszania, wrogości, poniżenia, upokorzenia czy też uwłaczającą ich godności. Przykładowo, gdy osoba, która publicznie wyraziła swoje zaangażowanie religijne na forum grupy, jest regularnie traktowana z tego właśnie powodu w poniżający sposób, kierowane są wobec niej komentarze uwłaczające jej, a nawet groźby.
Najbardziej rozpoznawalnym rodzajem molestowania jest molestowanie seksualne.
Wyrażenie sprzeciwu wobec zachowań typu molestowanie jest bardzo istotne w kontekście możliwości postawienia zarzutu danej osobie, iż była sprawcą molestowania. Sprzeciw ten może zostać wyrażony w dowolnej formie – zarówno pisemnej, jak i ustnej, bądź nawet sygnalizującej otoczeniu, iż dana osoba stała się ona obiektem niechcianych i nieakceptowanych przez nią zachowań.
Warto pamiętać również, iż jakiekolwiek przeciwstawienie lub podporządkowanie się molestowaniu nie może powodować żadnych negatywnych konsekwencji wobec takiej osoby.
Molestowanie seksualne
Podążając za ustawą o równym traktowaniu – przez molestowanie seksualne rozumie się każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym wobec osoby fizycznej lub odnoszące się do płci, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności tej osoby, w szczególności przez stworzenie wobec niej zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. O jakich zachowaniach mówimy?
Członkowie(-inie) społeczności akademickiej w zależności od relacji zachodzących pomiędzy poszczególnymi ich reprezentantami(-kami) mogą podlegać na uczelni odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz odpowiedzialności cywilnej lub karnej, w zależności od stopnia popełnionego przez nich(nie) przewinienia bądź przestępstwa.