Szczyt Klimatyczny COP26 to wydarzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, podczas którego przywódcy wszystkich państw świata spotykają się, by ustalić, jak zintensyfikować globalne działania na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego. W ramach COP26 odbyła się jedna z największych światowych prawniczych konferencji klimatycznych Climate Law & Governance Day, w której uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczelnia współorganizowała panel ekspercki pn. „Advancing the Just Transition through Law & Science Three Years from COP24”. W wydarzeniu, które odbyło się w formie hybrydowej, wzięło udział łącznie ponad 1300 uczestników z całego świata.
Funkcję przewodniczącej sesji objęła adw. Magdalena Stryja z Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Koordynatorem panelu była dr Anna Budzanowska, pełnomocnik Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii do spraw koordynacji wdrażania środków europejskich. Dr hab. Agnieszka Bielska-Brodziak, prof. UŚ z Wydziału Prawa i Administracji UŚ była prelegentką. W spotkaniu wzięli udział również studenci ISM UŚ.
Uczestnicy pochylili się nad zagadnieniami dotyczącymi działań i programów, które zostały wdrożone po szczycie klimatycznym zorganizowanym w Katowicach w 2018 roku. Opierając się na doświadczeniach Polski jako gospodarza COP24, w ramach eksperckiego panelu została podjęta próba zaprezentowania, jakie innowacje, rozwiązania, programy badawcze, kooperacje i orzecznictwo zostały zaimplementowane i wdrożone w celu zapewnienia sprawiedliwej transformacji.
W trakcie panelu przedstawiono analizy i przemyślenia będące odpowiedzią na najbardziej kluczowe pytania, takie jak:
- jaka jest rola europejskiej władzy sądowniczej w obszarze ochrony środowiska i przeciwdziałania negatywnym skutkom zmiany klimatu,
- jaki jest wkład programu Erasmus+ w realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu,
- czy dekarbonizacja polskiej energetyki to wyzwanie technologiczne czy utopijne marzenia,
- czy agenda badawcza jest skutecznym narzędziem sprawiedliwej transformacji energetycznej i klimatycznej,
- jakie innowacyjne rozwiązania i wsparcie społeczne są wdrażane dla ochrony środowiska w kontekście sprawiedliwej transformacji?
Polska i Katowice jako gospodarz szczytu klimatycznego w 2018 roku na stałe wpisały się w światową mapę klimatyczną, będąc inicjatorem Deklaracji Sprawiedliwej i Solidarnej Transformacji oraz pełniąc role głównej sceny, na której został podpisany Katowicki Pakiet Klimatyczny (Katowice Rulebook) – pierwsze globalne narzędzie wykonawcze do Porozumienia Paryskiego.
Interdyscyplinarny panel o charakterze międzynarodowym poruszył spektrum niezwykle ważnych problemów z różnych obszarów, których wspólnym mianownikiem stały się sprawiedliwe działania w celu zapobieżenia dalszym negatywnym skutkom zmian klimatycznych.
Adw. Magdalena Stryja była także prelegentką panelu eksperckiego pn. „Courage, Contributions & Compliance by Advancing Paris Agreement Implementation”.
Climate Law & Governance Day to międzynarodowa konferencja, którą po raz pierwszy zorganizowano jako wydarzenie towarzyszące COP11 w Montrealu w 2005 roku. Celem sympozjum jest pogłębienie dialogu pomiędzy delegatami szczytu klimatycznego: przedstawicielami rządów, organizacji międzynarodowych oraz wiodących ośrodków naukowych. To również miejsce wymiany intelektualnej pomiędzy adwokatami, sędziami, ekonomistami, ekspertami z zakresu nowych technologii i młodymi badaczami zainteresowanymi krajowym i międzynarodowym prawem oraz działaniami w służbie ochrony klimatu i środowiska.
Konferencja, która odbyła się 5 listopada 2021 roku w Glasgow, została zorganizowana przez Uniwersytet Cambridge oraz Centre for International Sustainable and Development Law.
Relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie Climate Law & Governance Day 2021.
fot. UNclimatechange | flickr