Tegoroczny Szczyt Klimatyczny COP27 odbywał się w Sharm El Sheik w Egipcie. To wydarzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, podczas którego przywódcy wszystkich państw świata spotykają się, by ustalić, jak zintensyfikować globalne działania na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego. W ramach COP27 odbyła się największa światowa prawnicza konferencja klimatyczna Climate Law and Governance Day, w której udział wzięli przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Konferencja została zorganizowana 11 listopada 2022 roku w formie zdalnej.
Nasza uczelnia była współgospodarzem eksperckiego panelu pt. „The War in Ukraine and Energy Crisis in the Light of Climate Action”. Funkcję przewodniczącej panelu sprawowała adw. Magdalena Stryja z Wydziału Prawa i Administracji UŚ, natomiast jego koordynacji podjęła się dr Anna Budzanowska z Wydziału Nauk Społecznych UŚ, champion Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego w latach 2019–2021. W spotkaniu z ramienia Uniwersytetu Śląskiego uczestniczyli także: rzecznik praw studentów i doktorantów dr hab. Agnieszka Bielska-Brodziak, prof. UŚ oraz dr Marlena Drapalska-Grochowicz z Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Adw. Magdalena Stryja została także po raz kolejny członkinią komitetu programowego konferencji Climate Law and Governance Day. Ponadto została zaproszona do udziału w panelu eksperckim: „Implementing the Paris Agreement through Courage, Contributions & Compliance”, którego współgospodarzem był m.in. Uniwersytet Cambridge.
Już po raz czwarty Uniwersytet Śląski w Katowicach wystąpił w roli partnera konferencji oraz współorganizatora jednej z sesji. Tym samym znalazł się w gronie takich instytucji, jak: Uniwersytet Cambridge, International Bar Association, The World Bank, European Bank for Reconstruction and Development, United Nation Environment Programme, United Nation Development Programme.
Z uwagi na doniosłość tematyczną oraz osoby prelegentów współorganizowany przez naszą uczelnię panel został uznany przez zarząd komitetu programowego konferencji za jeden z pięciu najważniejszych sesji tematycznych konferencji.