Podczas uroczystej Gali Nagrody im. prof. Józefa Pietera dla Nauczycielek i Nauczycieli, która odbyła się 14 października w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach poznaliśmy laureata Nagrody, którym został Grzegorz Rzeszutek – Nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu.
Laureat konkursu otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 złotych, ufundowaną przez Fundację im. Prof. Józefa Pietera.
Grzegorz Rzeszutek jest nauczycielem w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu. Charakteryzując jego działalność jednym zdaniem, można napisać, że jest wybitnym, zaangażowanym, oddanym pedagogiem szkolnym, tyflopedagogiem, doradcą zawodowym i informatykiem z 25-letnim stażem pracy. W 2000 roku otworzył w szkole Centrum Kariery, podczas gdy Szkolne Ośrodki Kariery zaczęły powstawać w Polsce w roku 2003.
Jest autorem projektu profilaktycznego dla rodziców pod nazwą „Poligon dla rodziców nastolatków”. Opracował podręcznik dla uczestników warsztatów grupowych realizowanych od 2013 roku, w których do tej pory udział wzięło ok. 300 rodziców nastolatków z bytomskich szkół podstawowych i średnich.
fot. Przemysław Kowal
W roku 2000 wyjechał na osobiście zorganizowaną praktykę pedagogiczną w szkole średniej w USA w Stillwater Area High School, co zaowocowało wieloma rozpoczętymi później programami edukacyjnymi dla młodzieży.
Jest pomysłodawcą i współorganizatorem szkolnego konkursu „Smoleń – moje liceum” związanego z życiem placówki oraz jej działaniami promocyjnymi w środowisku lokalnym (do chwili obecnej odbyło się 11 edycji). Dwukrotnie przygotował i opublikował ulotkę profilaktyczną pod nazwą „ELMowska mapa pomocy i wsparcia”, która przedstawia młodzieży miejsca oraz rodzaje profesjonalnej pomocy dostępne w Bytomiu i okolicznych miastach.
Jest autorem i realizatorem projektów edukacyjno-profilaktycznych dla młodzieży. Niektóre z nich to:
- od 2001 r. „ELM – Emocjonalni Liderzy Młodzieżowi” – 300 osób zostało przeszkolonych, by móc wspierać rówieśników w trudnych sytuacjach życiowych wg zasady WWW (Wysłuchaj, Wesprzyj, Wyślij do specjalisty),
- od 2009 r. „Ambasador Negocjacji i Mediacji”, czyli promowanie alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów – przeszkolonych 250 uczniów oraz członków Młodzieżowej Rady Miasta Bytomia,
- od 2017 r. „Bytomski Inqubator Kreatywności”,
- od 2015 „Od samorządu klasowego do zaangażowania lokalnego”,
- od roku 2001 napisał i zdobył ponad 50 grantów na projekty edukacyjne dla młodzieży,
- w 2008 r. był inicjatorem organizowanego nieprzerwanie do dzisiaj wydarzenia kulturalnego „TyTa – Tydzień Twórczości Artystycznej”, które promuje artystyczne talenty młodzieży,
- w latach 2009 – 2011 był członkiem Bytomskiej Rady Organizacji Pozarządowych.
- prowadzi działalność na rzecz ojców w ramach Inicjatywy Tato.Net.
- od 2011 r. jest certyfikowanym trenerem największego w Europie ruchu na rzecz świadomego i odpowiedzialnego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla ojców w całej Polsce,
- w roku 2016 zainicjował i realizuje do dzisiaj „KARBiowską Grę Miejską”.
Środowisko nauczycielskie postrzega Grzegorza Rzeszutka jako niezawodnego i wspaniałego pracownika, stanowiącego wzór do naśladowania dla wszystkich. Jest uważany za szlachetnego i dobrego człowieka, który od zawsze imponuje kreatywnością, empatią oraz indywidualnym podejściem do uczniów i osób z jego otoczenia. Jego spotkania z młodzieżą są prowadzone z wyjątkową umiejętnością, pełne pozytywnego spojrzenia na świat i głębokiego zrozumienia drugiego człowieka.
Nagroda im. Profesora Józefa Pietera to nagroda dla nauczycielek i nauczycieli, która ma na celu uhonorowanie ich pracy, wykazującej fundamentalne znaczenie edukacji dla rozwoju dzieci i młodzieży. Co roku otrzymują ją nauczycielki i nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa śląskiego, którzy skutecznie dzielą się swoją miłością do wiedzy, łączą cechy i umiejętności wybitnych nauczycieli przedmiotu oraz zaangażowanych pedagogów; są otwarci, tolerancyjni i sprawiedliwi, prezentując tym samym postawę i wartości bliskie patronowi nagrody – prof. Józefowi Pieterowi.