Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Plebiscyt „Absolwent z Pasją” – Maciej Stanek absolwentem czerwca 2016

06.07.2016 - 11:42 aktualizacja 05.11.2019 - 11:19
Redakcja: admin

Zdjęcie Macieja Stanka, absolwenta czerwca 2016 rokuW ramach czwartej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano absolwenta czerwca 2016 roku, którym został Maciej Stanek – absolwent chemii na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego.

Pasją Macieja Stanka jest przede wszystkim pomaganie ludziom, w czym świetnie się realizuje w obecnej pracy, pełniąc funkcję dyrektora Biura Poselskiego Dariusza Starzyckiego, a także w swojej działalności społecznej jako członek Prezydium Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Jaworznie oraz członek dwóch stowarzyszeń: Jaworzno Moje Miasto oraz Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta w Jaworznie.

W 2015 roku ukończył chemię ze specjalnością chemia leków na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Jego praca dyplomowa dotyczyła „Właściwości elektrycznych salicylanu 3-(butoksymetylo)-1h-imidazoliowego w fazie przechłodzonej i szklistej”. Jest także absolwentem policealnej szkoły na kierunku technik bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie jest studentem II roku w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu na kierunku prawo. W październiku 2016 roku planuje podjąć naukę na studiach podyplomowych z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

W 2009 roku zajął II miejsce w miejskim konkursie „Olimpiada zdrowego stylu życia” oraz został wyróżniony nagrodą dla najlepszego absolwenta Gimnazjum nr 2 w Jaworznie. W latach 2012–2015 otrzymywał stypendium na studiach stacjonarnych Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ w Katowicach w ramach kierunku zamawianego. W 2012 roku został laureatem nagrody Grand Prix podczas wojewódzkiego przeglądu Festiwalu Pasji w GWSP w Chorzowie, a w 2014 roku został laureatem konkursu pt. „Mój biznesplan na wykorzystanie miliona złotych w Jaworznie”. Posiada również osiągnięcia artystyczne. W 2010 roku wraz z osobami niepełnosprawnymi uczestniczył w nagraniu płyty pt. „Razem WTZ i przyjaciele”. W 2012 roku nagrał i wydał płytę „Hymn Hospicjum” dla Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta w Jaworznie (autor tekstu i muzyki). Ma na swoim koncie również osiągnięcia sportowe – w 2009 roku jego drużyna zajęła II miejsce w miejskim turnieju siatkówki plażowej.

W latach 2010–2015 był wolontariuszem medycznych w Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta w Jaworznie. Od 10 września 2013 roku jest członkiem Stowarzyszenia działającego przy hospicjum. 28 stycznia 2016 roku z ramienia Stowarzyszenia został powołany na członka Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Jaworznie. Na pierwszym posiedzeniu Rady wszedł w skład Prezydium. Od 17 lutego 2015 roku jest członkiem Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto. Od 1 lipca 2015 do 30 kwietnia 2016 roku był koordynatorem programu „WF na 100%” z ramienia Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto, który był akcją profilaktyczną skierowaną dla szkół gimnazjalnych. Od 19 listopada 2015 roku pełni funkcję dyrektora Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Dariusza Starzyckiego w Jaworznie.

Na pytanie dlaczego zasługuje na tytuł Absolwenta z Pasją odpowiedział:

„Uważam, że pomimo swojego młodego wieku sporo udało mi się osiągnąć, nie tylko w wymiarze materialnym, ale także w wymiarze pomocy drugiemu człowiekowi i zaspokojenia własnych ambicji, co wcale nie oznacza, że cel został osiągnięty. Myślę, że wprost przeciwnie, że to dopiero dobry początek, aby zrobić wiele dla siebie i innych. Mam już pomysł na to jak dobrze ten plan zrealizować – inwestując w siebie, pomagać innym! Ten tytuł z pewnością pozwoliłby mi nabrać jeszcze większej wiary w siebie, że to, co robię jest dobre, ważne i potrzebne z punktu widzenia społeczeństwa”.

return to top