Podcast | „Czas krwawego księżyca” – reprezentacja rdzennych Amerykanów w popkulturze

19.10.2023 - 08:39 aktualizacja 19.10.2023 - 08:39
Redakcja: wc-a
Tagi: historia

Leonardo diCaprio i Lily Gladstone w filmie „Czas krwawego księżyca”

Leonardo DiCaprio i Lily Gladstone w filmie „Czas krwawego księżyca” | kadr z trailera filmu

| Weronika Cygan |

Wizerunek rdzennych Amerykanów przez lata podlegał w popkulturze licznym zmianom, ale dopiero od niedawna odchodzi się od krzywdzących stereotypów. Premiera 20 października 2023 w polskich kinach filmu Martina Scorsesego „Czas krwawego księżyca” jest świetnym pretekstem do pochylenia się nad kulturą i historią pierwszych Amerykanów.

Czy nadal powinniśmy używać słowa Indianin? Jak wygląda obecnie sytuacja rdzennych mieszkańców USA i czy możemy wreszcie mówić o pojednaniu pomiędzy nimi a potomkami kolonizatorów? Dlaczego ich obecność w popkulturze jest mniej widoczna niż np. czarnych Amerykanów? Na te oraz inne pytania odpowiadają amerykaniści z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: dr Marcin Sarnek oraz dr Aleksandra Musiał, w rozmowie z Weroniką Cygan. Badacze odnoszą się do filmu Scorsesego, jak również książki, która stała się dla niego inspiracją – „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI” Davida Granna.