Podcast | Na Euro niech zagrają odważnie | Dr hab. Krzysztof Łęcki, prof. UŚ

13.06.2024 - 11:25 aktualizacja 13.06.2024 - 11:27
Redakcja: OO

| Tomek Grząślewicz |

W 1989 roku mistrzostwo Polski w piłce nożnej mężczyzn zdobył Ruch Chorzów, drużyna oparta na chłopakach z jednego regionu. Dziś taką historię ciężko sobie wyobrazić: zawodnicy grający w klubie to po prostu koledzy z pracy, pochodzący z różnych stron Polski i świata. Łączy ich przede wszystkim kontrakt z tym samym pracodawcą.

W książce „Stadiony świata (pomiędzy Gemeinschaft i Gesellschaft)”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Krzysztof Łęcki, prof. UŚ z Instytutu Socjologii UŚ opisuje proces i kierunki zmian w klubowej piłce nożnej – od wspólnoty opartej na lojalności i podobnych korzeniach w stronę modelu wielkiego przedsiębiorstwa, a nawet korporacji. Z okazji rozpoczynających się 14 czerwca Mistrzostw Europy w Niemczech odpowiedział na kilka pytań, m.in.:

• Ile drużyn powinno grać w turnieju finałowym?
  • Dlaczego dzisiejsi zawodnicy całują herb po strzeleniu gola?
  • Czy w dzisiejszym futbolu brakuje liderów i osobowości?

Rozmowę przeprowadził Tomek Grząślewicz z Centrum Komunikacji Medialnej UŚ.

Od lewej: dr hab. Krzysztof Łęcki, prof. UŚ oraz Tomek Grząślewicz

Od lewej: dr hab. Krzysztof Łęcki, prof. UŚ oraz Tomek Grząślewicz | fot. Karol Kurp