| Tomek Grząślewicz |
Urodził i wychował się na głębokiej prowincji, w krainie nie bez powodu przezywanej „Golicją i Głodomerią”. Dorastał w małych Wierzchosławicach w izbie przerobionej ze stajni. Jego niepiśmienni rodzice spierali się, czy powinien chodzić do szkoły zamiast pasać krowy. Z powodu finansowych edukację zakończył zresztą po czterech klasach.
Jak zatem doszło do tego, że Wincenty Witos wyrósł na jednego za najważniejszych polskich polityków pierwszej połowy XX wieku? Jaką rolę odegrał w odzyskaniu i utrzymaniu przez Polskę niepodległości? Jak potoczyły się jego losy po przewrocie majowym?
W tym roku przypada 150. rocznica urodzin trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej i przywódcy ruchu ludowego, a dziś patrona wielu polskich ulic. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa. Na opowieść o karierze twardego polityka o wielkiej charyzmie i marsowym obliczu, jego wzlotach i trudnych momentach zaprasza dr hab. Miłosz Skrzypek, prof. UŚ z Instytutu Historii UŚ. Rozmawiał z nim Tomek Grząślewicz z Centrum Komunikacji Medialnej UŚ.
Tomek Grząślewicz i dr hab. Miłosz Skrzypek, prof. UŚ | fot. Przemysław Kowal