Podcast | Surowiec, który rozpalił świat | Prof. Paweł Tomczok

Redakcja: wc-a
Tagi: historia

| Tomek Grząślewicz |

Węgiel sprawił, że od XVIII w. każde kolejne pokolenie żyje w trochę innym świecie niż poprzednie. Zmienił nasze życie codzienne, ogrzewał nas i oświetlał, ale też zatruł powietrze i pozwolił na wyprodukowanie dużej ilości broni.

„Coal: Nature and Culture” autorstwa Ralpha Crane’a to świetna synteza dziejów obecności węgla zarówno jako surowca, jak i inspiracji dla niezliczonych utworów literackich, piosenek, obrazów itd. Książka ukazała się właśnie w polskim przekładzie jako „Węgiel. Natura i kultura” nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego. Autorami tłumaczenia są dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ oraz dr hab. Paweł Tomczok, prof. UŚ z Instytutu Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UŚ.

Prof. Paweł Tomczok w rozmowie z Tomkiem Grząślewiczem z Centrum Komunikacji Medialnej UŚ opowiedział o książce, o węglu, o turystyce górniczej, a także o tym… jaką przyrodę widział doktor Judym w Zagłębiu Dąbrowskim.

Okładka książki „Węgiel. Natura i kultura”