Projekt Solidarni z Ukrainą „All for One. Bridge to the Future” był realizowany w Uniwersytecie Śląskim od 1.01.2024 do 31.12.2024 ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
W maju 2021 roku rektorzy konsorcjum Transform4Europe, którego Uniwersytet Śląski jest członkiem od 2020 roku, podjęli decyzję o przyjęciu Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu (PUM) do sojuszu, jako partnera stowarzyszonego. Ukraińska uczelnia została uznana za wymagającą szczególnego wsparcia, jako instytucja, która mierzy się z odbudową (także faktyczną, w znaczeniu siedziby) w nowej lokalizacji w obliczu wciąż trwającej wojny.
Uniwersytet już po raz drugi miał okazję otoczyć PUM szczególnym wsparciem dzięki środkom pozyskanym od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu „Solidarni z Ukrainą” (pierwsza edycja projektu „All for One” zakończyła się z końcem 2023 roku). Projekt „All for One. Bridge to the Future” został zaakceptowany do realizacji w 2024 roku przy wsparciu NAWA stanowiącym 100% jego budżetu.
Celem projektu było wzmocnienie potencjału dydaktycznego, badawczego i organizacyjnego Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu oraz podniesienie kompetencji kluczowych z punktu widzenia przyszłości uniwersytetu wśród jego społeczności akademickiej. W określeniu działań na etapie aplikowania do NAWA, istotny był udział przedstawicieli społeczności akademickiej PUM, dzięki czemu można było określić nie tylko merytoryczne potrzeby tej społeczności, ale także potencjalne możliwości realizacji.
W ramach projektu studenci, doktoranci oraz pracownicy PUM (w sumie 65 osób) mieli szansę podnieść kompetencje z takich zakresów, jak:
- znajomość języka polskiego,
- umiejętność pracy w zespole,
- praca w międzynarodowym środowisku,
- skuteczna komunikacja, przywództwo, autoprezentacja,
- prowadzenie dydaktyki w szkole wyższej,
- pozyskiwanie funduszy zewnętrznych i zarządzanie projektami grantowymi.
Istotną częścią projektu, wzmacniającą pozycję PUM w strukturach sojuszu T4EU oraz w europejskim środowisku akademickim, było umożliwienie przedstawicielom ukraińskiego uniwersytetu uczestnictwa w wydarzeniach akademickich o zasięgu międzynarodowym, których organizatorem był UŚ:
- EuroScience Open Forum (czerwiec 2024),
- Transform4Europe Strategic Assembly (październik 2024),
- Transform4Europe Week (październik 2024),
- weekend zamknięcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 (grudzień 2024),
- Śląski Festiwal Nauki Katowice (grudzień 2024).
24 października 2024 roku, korzystając z obecności przedstawicieli uczelni partnerskich, zorganizowano uroczyste otwarcie Centrum Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu przy Uniwersytecie Śląskim. Zadaniem Centrum jest integracja społeczności ukraińskiej miasta i regionu, a także koncentracja oferty edukacyjno-naukowej skierowanej do obywateli Ukrainy.
Trzecim filarem działań projektowych były aktywności wspierające PUM w tworzeniu nowej strategii uczelni. Zespół złożony z najwyższego szczebla kadry zarządczej PMU (rektor, prorektorzy, osoby odpowiedzialne za umiędzynarodowienie) oraz UŚ (prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej, instytucjonalna koordynatorka sojuszu uniwersytetu europejskiego) pracował nad stworzeniem dokumentu wyznaczającego priorytetowe kierunki w strategii funkcjonowania i rozwoju PUM w aktualnej rzeczywistości Ukrainy. Przedstawicielom PUM umożliwiono konsultacje także w uczelniach Transform4Europe. Zorganizowano dwie wizyty studyjne w dwóch uczelniach partnerskich sojuszu – Uniwersytecie w Alicante (Hiszpania) oraz Universidade Católica Portuguesa (Portugalia). W wizytach wzięło udział 13 osób, z czego 10 reprezentowało PUM, a 3 – Uniwersytet Śląski. W efekcie powstał raport zawierający wnioski z konsultacji oraz zestaw wytycznych pomocnych przy pracach nad nową strategią PUM.
fot. Katarzyna Suchańska