Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

search

Portal Games i Uniwersytet Śląski łączą siły

25.05.2026 - 15:23 aktualizacja 27.05.2026 - 08:39
Redakcja: PK

25 maja 2026 roku Uniwersytet Śląski podpisał porozumienie o współpracy z Portal Games – jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich wydawców gier planszowych. To historyczny moment dla Uniwersytetu Śląskiego oraz rozwijanych na uczelni badań nad grywalizacją, game studies i wykorzystaniem gier w edukacji oraz działalności społecznej.

Inicjatorem zawarcia porozumienia było Centrum Badań Groznawczych Uniwersytetu Śląskiego oraz organizatorzy wydarzeń planszówkowych realizowanych na UŚ w ramach działalności centrum pod nazwą Planszofest. Współpraca stanowi kolejny krok w kierunku budowania trwałych relacji pomiędzy środowiskiem akademickim a branżą gier planszowych.
Ze strony Uniwersytetu Śląskiego porozumienie podpisała prorektor dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ. Centrum Badań Groznawczych reprezentowali dr Joanna Mercik oraz Przemysław Kowal, natomiast stronę Portal Games reprezentował dyrektor Grzegorz Polewka.

Zawarte porozumienie zakłada szeroką współpracę pomiędzy uczelnią a firmą w obszarze projektów. Partnerzy planują wspólnie organizować i promować wydarzenia skierowane do społeczności akademickiej, wspierać rozwój przedsiębiorczości wśród studentów oraz angażować studentów i absolwentów w praktyki i staże realizowane we współpracy z branżą gier planszowych.
W ramach współpracy przedstawiciele Portal Games będą mogli uczestniczyć w konsultowaniu programów kształcenia oraz tematów prac dyplomowych, a także prowadzić zajęcia dla studentów. Porozumienie zakłada również praktyczną współpracę opartą na wymianie doświadczeń pomiędzy środowiskiem akademickim a branżą gier planszowych.

W ramach wspólnych działań planowany jest m.in. rozwój uniwersyteckiej biblioteki gier planszowych, organizacja testów prototypów nowych gier na Uniwersytecie Śląskim oraz angażowanie studentów i społeczności akademickiej w projekty związane z projektowaniem i analizą gier. Współpraca ma także stworzyć przestrzeń do spotkań, warsztatów i wspólnych inicjatyw łączących naukę, kulturę i nowoczesną rozrywkę.

Realizatorem porozumienia po stronie uczelni zostało Centrum Badań Groznawczych, które od kilku lat rozwija działalność popularyzującą badania nad grami oraz integrującą środowisko akademickie i pasjonatów planszówek. Podpisana umowa otwiera nowe możliwości rozwoju badań nad grywalizacją oraz praktycznego wykorzystania gier w działaniach edukacyjnych, społecznych i kulturowych.

Na zdjęciu mężczyzna i kobieta podpisują umowę Fot. Małgorzata Dymowska

return to top