Powstanie repozytorium instytucjonalne Uniwersytetu Śląskiego

10.05.2017 - 10:09 aktualizacja 10.05.2017 - 10:09
Redakcja: admin

Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego otrzymała środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie „Repozytorium instytucjonalnego Uniwersytetu Śląskiego”. Finansowanie projektu obejmie lata 2017-2018 w ramach zadań z zakresu działalności upowszechniającej naukę.

Repozytorium będzie pełnotekstową bazą zawierającą publikacje, które są efektem badań naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim. Znajdą się w nim również wydawnictwa wspomagające działalność dydaktyczną prowadzoną na uczelni. Zawartość repozytorium stanowić będą artykuły z czasopism, prace doktorskie, materiały pokonferencyjne, książki, rozdziały z książek, materiały dydaktyczne, sprawozdania, a także raporty. Zasób ten będzie przechowywany z zachowaniem polityki bezpieczeństwa danych, a udostępnianie cyfrowych treści – zgodne z poszanowaniem praw własności intelektualnej.

Repozytorium instytucjonalne Uniwersytetu Śląskiego zostanie przygotowane w celu szerokiego upowszechniania dorobku naukowego pracowników uczelni. Wśród korzyści należy wymienić: promowanie badań naukowych realizowanych na UŚ, podwyższenie prestiżu uczelni na arenie międzynarodowej, wzrost widoczności publikacji pracowników, wzrost tzw. cytowalności prac, skrócenie czasu publikowania, wzrost powszechności i szybkości dostępu do badań, wspieranie procesu dydaktycznego, a także możliwość wykorzystania narzędzia dla celów administracyjnych (nagrody, awanse itp.).

Efektem projektu będzie zapewnienie nieograniczonego dostępu do publikacji naukowych, dysertacji oraz materiałów naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego. Materiały zdeponowane w repozytorium będą udostępniane w sposób otwarty.