Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Pracownicy UŚ nagrodzeni podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG

17.05.2022 - 13:27 aktualizacja 20.05.2022 - 13:39
Redakcja: wc-a

11 i 12 maja 2022 roku w katowickim Spodku odbyły się XV Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG, podczas których nagrodzono wyróżnionych w konkursie wynalazków. Pracownicy Uniwersytetu Śląskiego otrzymali cztery złote medale, dwa srebrne i dwa brązowe. Rozwiązania zgłoszone do konkursu wynalazków INTARG oceniało międzynarodowe jury.

Celem targów jest nawiązanie międzynarodowych kontaktów biznesowych pomiędzy przedstawicielami świata nauki, przemysłu, biznesu i finansów. INTARG jest miejscem wymiany wiedzy naukowej, transferu technologii, promocji oraz komercjalizacji wynalazków i innowacji. Program wydarzenia obejmował: konferencję, prezentacje wystawców i panele dyskusyjne.

 

Rozwiązania pracowników UŚ nagrodzone w konkursie złotymi medalami

System wspomagający diagnostykę chorób neurologicznych autorstwa: dr. Pawła Janika; mgr. inż. Michała Pielki; dr Małgorzaty Janik z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

Wynalazek z zakresu wysokich technologii wykorzystuje inteligentne sensory z radiową transmisją danych oraz oprogramowanie serwerowe. System pozwala na precyzyjne rejestrowanie drgań kończyny górnej i monitorowanie jej położenia.


Hybrydowe implanty dentystyczne do zastosowań w systemach kontrolowanego uwalniania leków autorstwa: mgr inż. Patrycji Osak; dr hab. Bożeny Łosiewicz, prof. UŚ; dr Joanny Maszybrockiej; dr. Juliana Kubisztala z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

Rozwiązanie dotyczy wytwarzania innowacyjnych implantów dentystycznych, których powierzchnia jest modyfikowana poprzez nakładanie hybrydowych powłok składających się z podpowłok amorficznego fosforanu wapnia oraz mikrowłóknistych powłok polimerowych stanowiących inteligentny nośnik leków. Wynalazek pozwoli na bezbolesną aplikację, szybsze gojenie oraz znaczne przyspieszenie regeneracji tkanki kostnej.


Sposób otrzymywania poli(γ-butyrolaktonu) autorstwa: mgr inż. Roksany Bernat, dr inż. Pauliny Maksym, dr hab. Magdaleny Tarnackiej, prof. UŚ; dr. inż. Andrzeja Dzienia, prof. dr. hab. Kamila Kamińskiego, prof. dr. hab. Mariana Palucha z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

Przedmiotem wynalazku jest wysokociśnieniowa metoda produkcji poli(γ-butyrolaktonu), spełniająca wymogi „zielonej chemii” (bez udziału związków metalicznych) prowadząca do otrzymania polimerów o dobrze zdefiniowanych parametrach, wysokiej czystości, w znacznie wyższym zakresie temperaturowym, z większą wydajnością i znacznie krótszym czasie niż dotychczas znane rozwiązania w warunkach ciśnienia atmosferycznego. Prezentowane podejście syntetyczne jest „krokiem milowym” w kierunku komercjalizacji dotychczas niedostępnego, jednak niezwykle pożądanego biomateriału.


X-Dots – Wsparcie dla Twojej oczyszczalni autorstwa: dr Anny Dzionek; dr hab. Danuty Wojcieszyńskiej, prof. UŚ; dr hab. Urszuli Guzik, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.

Rozwiązanie dotyczy technologii stworzonej z myślą o wsparciu przydomowych i miejskich oczyszczalni ścieków. Jej sercem jest ksantan, który jest niezwykle odporny na ciężkie warunki środowiskowe. Poprzez odpowiedni dobór mikroorganizmów, X-Dots ma ogromny potencjał w bioremediacji i oczyszczaniu ścieków.

Więcej o wynalazku można przeczytać w artykule „Szczepionka mikrobiologiczna dla oczyszczalni ścieków” w Gazecie Uniwersyteckiej UŚ nr 5 (295) luty 2022.

 

Rozwiązania pracowników UŚ nagrodzone w konkursie srebrnymi medalami

Kontroler do sterowania za pomocą gestów autorstwa: mgr. inż. Michała Pielki; dr. Pawła Janika; dr Małgorzaty Janik z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

To rozwiązanie z zakresu wysokich technologii w postaci złożonego systemu sensorowego zakładanego na dłoń, zaawansowanego oprogramowania wbudowanego do analizy danych i zarządzania transmisją radiową oraz środowiska serwerowego do archiwizacji oraz wizualizacji ruchu.


Płetwa o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych autorstwa: dr. hab. Andrzeja Swinarewa, prof. UŚ i mgr Jadwigi Gabor z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ; dr. hab. Arkadiusza Stanuli, prof. AWF z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach; dr. hab. Andrzeja Ostrowskiego, prof. AWF i dr. hab. Tadeusza Ambrożego, prof. AWF z Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie oraz dr. hab. Aleksandra Skaliy z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Płetwy umożliwiają szybsze i bardziej ekonomiczne pływanie i nurkowanie. Płetwa z materiałów o właściwościach przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych sprzyja doskonaleniu pływania wszystkimi technikami sportowymi.

Więcej o wynalazku można przeczytać w artykule „Udoskonalone płetwy do pływania. Wynalazek naukowców z UŚ i AWF Katowice”.

 

Rozwiązania pracowników UŚ nagrodzone w konkursie brązowymi medalami

Modelowanie struktur komórkowych do zastosowań w medycynie i technice autorstwa: dr Joanny Maszybrockiej, dr hab. Bożeny Łosiewicz prof. UŚ, mgr inż. Patrycji Osak, dr Michała Dworaka z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

Specyficzna budowa przestrzenna materiałów metalicznych o strukturze komórkowej sprawia, że posiadają one unikatowe właściwości, dzięki czemu znajdują szerokie spektrum zastosowań np. jako elementy katalizatorów samochodowych, elementy wymienników ciepła, strefy zgniotu w pojazdach czy implanty kostne. W ramach wynalazku opracowano metodykę modelowania oraz przygotowano bibliotekę jednorodnych, gradientowych i hybrydowych struktur porowatych.


Manualny uchwyt obrotowy na stoliki do SEM autorstwa dr. Artura Taszakowskiego i mgr. Bartosza Barana z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.

Rozwiązanie usprawnia pracę z wykorzystaniem skaningowego mikroskopu elektronowego, szczególnie w zakresie badań próbek wymagających obrazowania w wielu płaszczach. Technologia podnosi ergonomię i wydajność pracy, zwiększając łatwość manipulowania obiektami.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG.

Widok dyplomów i medali wręczanych podczas targów

Medale i dyplomy wręczane podczas wydarzenia
fot. Rafał Lubański

return to top