Nagrody główne dla filmów w reżyserii prof. Dagmary Drzazgi

29.09.2020 - 13:08 aktualizacja 19.04.2022 - 09:55
Redakcja: MJ
Tagi: osiągnięcia

Dr hab. Dagmara Drzazga, prof. UŚ ze Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego zwyciężyła w jubileuszowym 15. regionalnym konkursie dziennikarskim Silesia Press. Nagroda została przyznana za czarno-biały film dokumentalny o poecie i dziennikarzu Aleksandrze Rozenfeldzie pt. „Gramatyka nieobecności”.
W konkursie Silesia Press nagradzane są materiały o tematyce społeczno-kulturalnej i ekonomicznej opublikowane w poprzednim roku kalendarzowym. Przy ocenie jury zwraca uwagę m.in. na ich znaczenie dla opinii publicznej, rzetelność oraz interesujące, indywidualne przedstawienie tematu. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 28 września 2020 roku w Katowicach.

Wykładowczyni katowickiej filmówki wygrała również w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych podczas 12. edycji Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni i otrzymała główną nagrodę im. rotmistrza Witolda Pileckiego za film pt. „Draugen”. Laureatka została doceniona przez jury za niezwykle poetyckie i filmowe ukazanie indywidualnych losów wplecionych w wielką historię i pozostawienie odbiorców w poczuciu, że miłość nie umiera wraz ze śmiercią. Nagroda im. rtm. Witolda Pileckiego przyznawana dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolnościowe. W tym roku w tej kategorii konkursowej startowały 24 filmy z Polski oraz USA, Chile, Finlandii, Francji, Włoch, Węgier, Czech i Ukrainy Festiwal odbywał się od 24 do 27 września w Gdyni.

dr hab. Dagmara Drzazga Fot. archiwum dr hab. Dagmary Drzazgi, prof. UŚ