Prof. Damian Guzek | The COVID-2019 European web survey – gest solidarności z uczonymi z Mediolanu

22.04.2020 - 17:53 aktualizacja 22.04.2020 - 22:05
Redakcja: MK
Tagi: badania, pandemia

|dr Damian Guzek, prof. UŚ|

Ostatnie miesiące nie są dla nas łatwe. Siedzimy w domach i nie wyrabiamy się z natłokiem obowiązków albo wręcz przeciwnie, nie dajemy sobie rady z ich przymusowym brakiem. W wolnym czasie zamiast spotkań z przyjaciółmi wybieramy dobrą książkę, albo serial na Netflixie. Rezygnujemy z treningów na siłowni, spacerów, rodzinnych spotkań czy koncertów.

Gołym okiem widać, że pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie diametralnie. Właśnie dlatego dla badaczy społecznych ten moment to pracowity okres zbierania materiału do późniejszych analiz. Nie inaczej jest też ze mną.

Niedawno zostałem poproszony przez kolegów z południa Włoch o wsparcie socjologów zdrowia z Mediolanu – dr Lindy Lombi z Università Cattolica del Sacro Cuore i dra Marco Terraneo z Università Milano-Bicocca. Zainicjowali oni badanie wśród użytkowników sieci we Włoszech, którego celem jest ustalenie, jak stan epidemii COVID-19 odbija się na nawykach, stylu życia oraz kondycji psychofizycznej ludzi.

Ich projekt bardzo szybko zmienił się w badanie o charakterze międzynarodowym. Do zespołu dołączyli metodolodzy z Uniwersytetu Karola w Pradze, specjaliści socjologii i psychologii z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji, Uniwersytetu w Huelvie w Hiszpanii, z Université du Littoral Côte d’Opale z francuskiej Dunkierki, oraz berlińskiej agendy CILD.

Zaproszenie do udziału w badaniu od początku traktowałem jako gest solidarności z uczonymi z Mediolanu. W tym celu podjąłem się koordynacji polskiej części projektu oraz późniejszych analiz z zakresu komunikacji i mediów.

Zależy nam, aby kwestionariusz umieszczony w sieci i dystrybuowany przede wszystkim za pośrednictwem mediów społecznościowych dotarł do jak najszerszego grona odbiorców. Właśnie dlatego proszę Państwa o włączenie się do badania i wypełnienie ankiety. Zakładamy, jak zresztą wielu badaczy internetu, że punktem wyjścia do naszych analiz jest zbieranie danych online wśród ochotników bez próbkowania. Z tego powodu grupa naszych respondentów musi być znacząca w każdym z krajów. Chcemy zidentyfikować istniejące problemy oraz na ich podstawie zaproponować rozwiązania sprzyjające polepszeniu naszego dobrostanu. Liczymy na Państwa pomoc!

Kwestionariusz ankiety dostępny jest na stronie: https://unicatt.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_2nIIk3JGXONtY5n

Dr Damian Guzek, prof. UŚ – profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz badacz stowarzyszony w projekcie ‘Illiberal Turn’ Loughborough University w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się analizą przestrzeni mediów, religii i polityki, oraz konsumpcji mediów. W Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej UŚ przewodzi zespołowi badań nad kartografią nowych mediów i przestrzeni cyfrowej. W przeszłości realizował badania m.in. na Uniwersytecie w Edynburgu oraz projekt post-doc na Uniwersytecie w Uppsali.