Prof. Jolanta Tambor członkiem Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego

05.05.2020 - 11:34 aktualizacja 05.05.2020 - 12:24
Redakcja: AJS

Badanie prawidłowości oceny prac egzaminacyjnych, ustalanie programu szkoleń dla egzaminatorów czy wydawanie certyfikatów to jedne z zadań powierzonych Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Członkiem ministerialnego zespołu ponownie została prof. dr hab. Jolanta Tambor z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego, pełniąca funkcję pełnomocnika rektora ds. studentów zagranicznych oraz dyrektora Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Powołanie przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego na drugą już kadencję otrzymała z dniem 17 kwietnia 2020 roku.

Państwowa Komisja ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego (PKdsPZJPjO) funkcjonuje od 2016 roku na podstawie rozporządzenia MNiSW z 11 grudnia 2015 roku. Czuwa nad prawidłowością przebiegu egzaminów certyfikacyjnych, ustala harmonogram sesji egzaminacyjnych i prowadzi nadzór nad tworzeniem arkuszy egzaminacyjnych. Wydaje także certyfikaty, które są urzędowym poświadczeniem znajomości języka polskiego jako obcego.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o języku polskim egzaminy przeprowadzają podmioty, które uzyskały odpowiednie uprawnienia. Ich listę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego publikuje w biuletynie informacji publicznej. Jednym z ośrodków uprawnionych do organizowania egzaminów z języka polskiego jako obcego jest Uniwersytet Śląski.

Prof. dr hab. Jolanta Tambor
Prof. dr hab. Jolanta Tambor. Fot. Gazeta Uniwersytecka UŚ