Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Prof. Robert Hasterok przewodniczącym Rady NCN

30.12.2022 - 19:50 aktualizacja 05.01.2023 - 13:04
Redakcja: AJS

Rada Narodowego Centrum Nauki (NCN) wybrała nowego przewodniczącego. W kadencji 2022–2024 funkcję tę pełnić będzie prof. dr hab. Robert Hasterok z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

W piątek 30 grudnia 2022 roku w siedzibie Narodowego Centrum Nauki odbyła się uroczystość wręczenia powołań nowym członkom oraz członkiniom Rady NCN. W skład Rady w nowej kadencji weszło 12 osób, które akty nominacyjne odebrały z rąk prof. Włodzimierza Bernackiego – sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. W tym samym dniu gremium obradowało po raz pierwszy w nowym składzie.

Członkiem Rady może zostać osoba, która posiada co najmniej stopień naukowy doktora. Kadencja tego organu trwa 4 lata, a co 2 lata następuje wymiana połowy jej składu. Zgodnie z regulaminem, gremium wybiera przewodniczącego w trakcie pierwszego posiedzenia danej kadencji. Funkcję tę powierzyło prof. dr. hab. Robertowi Hasterokowi z Uniwersytetu Śląskiego. Nowy przewodniczący Rady NCN będzie sprawować obowiązki do grudnia 2024 roku.

Prof. Robert Hasterok jest biologiem związanym z Uniwersytetem Śląskim od początku swojej kariery naukowej. Jego zainteresowania naukowe dotyczą cytogenetyki oraz cytogenetyki molekularnej roślin, a także organizacji roślinnego genomu jądrowego na poziomie chromosomowym analizowanej z wykorzystaniem gatunków modelowych rodzaju Brachypodium. Jest liderem Zespołu Cytogenetyki i Biologii Molekularnej Roślin działającego w ramach Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska UŚ. Prof. Robert Hasterok to współzałożyciel i uczestnik International Brachypodium Initiative, członek Rady Naukowej Instytutu Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk, a także Polskiej Akademii Umiejętności. Kierownik lub współkierownik wielu projektów badawczych, jak również prac zespołów eksperckich. Uczestniczył w licznych stażach naukowych w zagranicznych ośrodkach, jest autorem lub współautorem ponad 80 artykułów naukowych. W pracach Rady Narodowego Centrum Nauki uczestniczy od 2020 roku.

Sylwetka naukowa prof. R. Hasteroka dostępna jest na stronach: www.ncn.gov.pl oraz www.wbios.us.edu.pl/hasterok.

Prof. Robert Hasterok Prof. Robert Hasterok. Fot. Julia Agnieszka Szymala

return to top