Prof. Robert Pyka uhonorowany orderem Kawalera Palm Akademickich

21.06.2024 - 14:55 aktualizacja 24.06.2024 - 14:21
Redakcja: OO

Dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ z Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach został uhonorowany orderem Kawalera Palm Akademickich – jednym z najwyższych odznaczeń przyznawanym przez premiera Republiki Francuskiej.

Uroczysta ceremonia wręczenia orderu odbyła się 14 czerwca 2024 roku w Sali Sigmunda na Zamku Królewskim na Wawelu. W obecności zaproszonych gości order wręczył Cedric Peltier – konsul generalny Francji w Krakowie.

Order Palm Akademickich to francuskie odznaczenie państwowe przyznawane wybitnym naukowcom, ustanowione pierwotnie przez cesarza Napoleona Bonaparte w 1808 roku. Odznaczenie prof. Roberta Pyki stanowi uznanie dla jego ponad 20-letniej pracy naukowej oraz działalności społecznej, która w znaczący sposób przyczynia się do pogłębiania współpracy między Polską i Francją.

Prof. Robert Pyka oraz Cédric Peltier

Od lewej: prof. Robert Pyka oraz Cédric Peltier – konsul generalny Francji w Krakowie, dyrektor oddziału Instytutu Francuskiego w Krakowie | fot. archiwum prywatne prof. R. Pyki