Prof. Tadeusz Sławek nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2020

27.05.2020 - 08:20 aktualizacja 27.05.2020 - 12:42
Redakcja: AJS

Corocznie w maju jury Nagrody Literackiej Nike 2020 wskazuje 20 autorów, których dzieła zostały nominowane w konkursie na najlepszą książkę roku. To pierwszy z trzech etapów wyłaniania zwycięzcy konkursu. Dotychczas listę ogłaszano podczas Warszawskich Targów Książki, w tym roku z uwagi na sytuację pandemiczną, nominowane książki zostały podane do wiadomości publicznej za pośrednictwem mediów.

W gronie autorów, których publikacje wytypowano do nagrody Nike znajduje się poeta, eseista, tłumacz i literaturoznawca związany od lat z Uniwersytetem Śląskim – prof. dr hab. Tadeusz Sławek, rektor uczelni w latach 1996–2002. Nominacja przyznana została za esej „Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć” wydany nakładem Instytutu Mikołowskiego.

Prof. Tadeusz Sławek jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, w tym m.in. Nagrody im. Wojciecha Korfantego, Literackiej Nagrody „Solidarności” oraz nagrody Lux ex Silesia. W 2007 roku został wyróżniony uniwersytecką nagrodą Pro Scientia et Arte przyznaną „w uznaniu wybitnych i twórczych osiągnięć naukowych i artystycznych”, a za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury w 2017 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Adama Mickiewicza. Za całokształt działalności oraz zaangażowanie społeczne uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Finalistów Nagrody Literackiej Nike poznamy we wrześniu tego roku. Wręczenie statuetki wraz z ogłoszeniem werdyktu jury odbędzie się 4 października.

Prof. Tadeusz Sławek
Prof. Tadeusz Sławek. fot. Julia Agnieszka Szymala / Sekcja Prasowa UŚ