Promocja książki poświęconej twórczości prof. Andrzeja Buszy

26.11.2018 - 10:13 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

29 listopada 2018 roku o godz. 17.00 w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie odbędzie się spotkanie pt. „Moja przygoda z Conradem”, którego gościem będzie prof. Andrzej Busza – polsko- i angielskojęzyczny poeta, eseista, literaturoznawca, emerytowany profesor University of British Columbia, członek pokoleniowej grupy literackiej „Kontynenty”, badacz i znawca twórczości i życia Josepha Conrada. W 1939 roku wyemigrował z Polski, od 1965 roku mieszka w Vancouver w Kanadzie.

Spotkanie zostanie połączone z promocją pierwszego tomu serii zatytułowanej „Kontynenty”, poświęconej twórczości prof. Andrzeja Buszy, która ukaże się w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego w 2019 roku pod redakcją prof. zw. dr. hab. Mariana Kisiela z Wydziału Filologicznego UŚ i dr. hab. prof. UR Janusza Pasterskiego. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Kosińska – pisarka, edytorka, bibliografka.

Monografia powstała jako wspólna inicjatywa naukowa literaturoznawców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zamieszczone w niej artykuły i szkice są próbą rozpoznania i opisania najważniejszych aspektów liryki, prozy i prac conradowskich prof. Andrzeja Buszy. Ich autorami są badacze literatury emigracyjnej z wielu ośrodków akademickich w Polsce, a także znawcy literatury angielskiej i francuskiej z kraju i zagranicy. Różnorodność ujęć i szeroki krąg podjętych zagadnień pozwalają na wielopłaszczyznowy ogląd tej twórczości, jej kontekstów biograficznych, literackich i kulturowych, kierunków rozwoju, charakterystycznych motywów oraz cech poetyki indywidualnej czy specyfiki poszczególnych zbiorów.

plakat promujący spotkanie z Andrzejem Buszą ze zdjęciem pisarza, tytułem spotkania, miejscem i datą wydarzenia oraz logo organizatorów. Przeważają barwy biała i niebieska. Zdjęcie jest w kolorze sepii