Przedstawiciele EMNK 2024 w Parlamencie Europejskim

20.02.2024 - 14:59 aktualizacja 22.02.2024 - 12:53
Redakcja: MK

Od 20 do 22 lutego 2024 roku, w ramach Dnia Nauki Polskiej w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024, odbywać się będzie wizyta przedstawicielek i przedstawicieli Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki w Parlamencie Europejskim.

20 lutego zaplanowano dwie debaty. Pierwszą poświęconą tematowi nauki i edukacji jako głównego instrumentu transformacji regionów na przykładzie Śląska poprowadzi prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ds. współpracy międzynarodowej i krajowej.

Osobą prowadzącą drugie spotkanie zatytułowane „Jak wygrać z populistami? – młodzi wyborcy i przyszłość demokracji” będzie poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut.

Podczas otwarcia wykład inauguracyjny pt. „Zazieleniamy węglowe serce Europy” wygłosi prof. dr hab. Iwona Jelonek z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wizyta będzie m.in. okazją do zaprezentowania prac prowadzonych przez uniwersytet europejski Transform4Europe, międzynarodowy sojusz dziesięciu uczelni, którego członkiem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Podczas oficjalnego otwarcia wizyty wystąpienia wygłoszą:

• przedstawiciel ministra nauki i szkolnictwa wyższego,
  • przedstawiciel prezydenta Miasta Katowice,
  • Kazimierz Karolczak – przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,
  • Ewelina Wójcik – dyrektor Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli,
  • prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich,
  • prof. dr hab. inż. Celina Olszak – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przewodnicząca Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich,
  • prof. dr hab. Grzegorz Hańderek – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • prof. dr hab. Grzegorz Juras – rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
  • prof. dr hab. Tomasz Szczepański – rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
  • prof. dr hab. Maciej Nowak – prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego ds. nauki i rozwoju kadry akademickiej,
  • prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – prorektor Politechniki Śląskiej ds. nauki i rozwoju,
  • dr hab. Jarosław Mamczarski, prof. AM – dziekan Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
  • dr hab. Iwona Jelonek, prof. UŚ – Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ, dyrektor Centre for Biomass Energy Research and Education,
  • Elżbieta Bieńkowska – komisarz Unii Europejskiej ds. wspólnego rynku, przemysłu i przedsiębiorczości w latach 2014–2019, wiceprezes Rady Ministrów oraz minister infrastruktury i rozwoju w latach 2013–2014, członkini Rady Uniwersytetu Śląskiego,
  • prof. dr hab. Katarzyna Mizia-Stec – prorektor ds. naukowych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • prof. dr hab. Sławomir Smyczek – prorektor ds. edukacji i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
  • Michał Szczęsny – przewodniczący URSS UŚ,
  • Michał Gębicki – przewodniczący URSD UŚ.

Wystawa Where The Mountains Are Upside Down And Inside Out
oraz pokaz etiud filmowych Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego UŚ

Podczas wizyty w Parlamencie Europejskim zaprezentowana zostanie wystawa Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki Where The Mountains Are Upside Down And Inside Out, która przybierze kształt mikroeseju wizualnego.

Na wystanie zaprezentowane zostaną rdzenie geologiczne pozyskane z Kopalni Węgla Kamiennego „Jankowice” w Rybniku, kolekcja metalofitów prof. Adama Rostańskiego – roślin, które dzięki adaptacji zdolne są do przetrwania w zanieczyszczonym środowisku, a także obraz Ludwika Holesza stworzony na podstawie odciśniętych w węglu śladów roślin.

Uczestnicy i uczestniczki wizyty będą mogli obejrzeć ponadto etiudy filmowe studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.