Przyznano stypendia dla wybitnych młodych naukowców

05.07.2022 - 09:33 aktualizacja 06.07.2022 - 15:07
Redakcja: wc-a
Tagi: osiągnięcia

Po raz siedemnasty przyznane zostały stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Pośród 215 laureatów znalazło się 6 naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 1719 wniosków o przyznanie stypendium w ramach wszystkich 47 dyscyplin naukowych i artystycznych. Poddane zostały ocenie przez zespół doradczy, który brał pod uwagę m.in. publikacje naukowe lub dzieła artystyczne, a także praktyczne zastosowania wyników prowadzonych przez wnioskującego badań naukowych lub prac rozwojowych.

Stypendia mogą otrzymać osoby zatrudnione na uczelni i posiadające status młodego naukowca, czyli doktoranci lub nauczyciele akademiccy, którzy nie posiadają stopnia doktora albo posiadają stopień doktora, ale od jego uzyskania nie upłynęło 7 lat.

Laureaci z Uniwersytetu Śląskiego

Z dziedziny nauk humanistycznych:

• dr Bartosz Stopel, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego (literaturoznawstwo),
  • dr hab. Ewa Bartos, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego (literaturoznawstwo).

Z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu:

• dr Wioleta Cieślik z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych (nauki farmaceutyczne).

Z dziedziny nauk społecznych:

• dr Agnieszka Miarka z Wydziału Nauk Społecznych (nauki o bezpieczeństwie),
  • dr Anna Muś z Wydziału Nauk Społecznych (nauki o polityce i administracji),
  • dr Konrad Graczyk z Wydziału Prawa i Administracji (nauki prawne).

Kwota przeznaczona na finansowanie wszystkich przyznanych przez ministerstwo stypendiów w 2022 roku wynosi 42 miliony złotych. Laureaci będą przez trzy lata otrzymywać miesięczne wsparcie w wysokości 5 390 zł.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Stalówka pióra widoczna na zapisanym papierze/fountain pen on paper with a text written on it

fot. Digital Content Writers India | Unsplash