Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023

06.07.2023 - 11:33 aktualizacja 10.07.2023 - 12:20
Redakcja: AJS

W najnowszym Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023 nasza uczelnia zajęła 10. miejsce wśród uniwersytetów: perspektywy.pl/e-book/#page38 i 30. pozycję ogółem.

Uniwersytet Śląski uplasował się na 1. miejscu w kategorii wymiana kadry akademickiej (wyjazdy) w ramach programu Erasmus+. Wskaźnik ten został wprowadzony do rankingu po raz pierwszy. Obrazuje on częstotliwość wyjazdów nauczycieli i nauczycielek akademickich w ramach wymiany zagranicznej – stosunek liczby osób wyjeżdzających do ogólnej liczby nauczycieli(-ek).

Możemy pochwalić się również 9. miejscem w kategorii Top 10 (Publications in Top 10 Journal Percentiles). To z kolei wskaźnik określający, w jakim stopniu publikacje uczelni są obecne w 10% najczęściej cytowanych czasopismach na świecie. Biorąc pod uwagę grupy wskaźników, zajmujemy 5. miejsce wśród uczelni akademickich w kategorii potencjał naukowy oraz 6.= (ex aequo z Uniwersytetem Wrocławskim) w kategorii umiędzynarodowienie.

W Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2023 awansowaliśmy znacząco (o ponad 10 miejsc) w kierunkach o bezpieczeństwie, zajmując 5.= lokatę. Takie same notowania ma również kierunek geografia, który awansował z 7. lokaty. Tendencję zwyżkową odnotowały: dziennikarstwo i komunikacja, historia, a także turystyka i rekreacja. W filologiach: polskiej, angielskiej i obcych, utrzymujemy wysoką pozycję (odpowiednio: 6., 8.= oraz 7. miejsce).