Relacja z premiery filmu dr hab. Dagmary Drzazgi, prof. UŚ

26.03.2024 - 12:41 aktualizacja 27.03.2024 - 10:22
Redakcja: PK

22 marca 2024 r. w Kinie Kosmos odbył się przedpremierowy pokaz filmu dr hab. Dagmary Drzazgi, prof. UŚ pt. „Zagłębie. Pamięć”.

Po projekcji zaplanowano rozmowę z bohaterami filmu i niektórymi jego twórcami. W spotkaniu uczestniczyła m.in. Danuta Niciarz, która pamięta zagładę ludności żydowskiej w czasie wojny w Zagłębiu.

W pracach nad filmem, poza dwiema wykładowczyniami ze Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego – Dagmarą Drzazgą (scenariusz, reżyseria) i Krystyną Nowojską (produkcja) udział wzięli: Witold Kornaś, Michał Sławiński i Bartosz Dominik (zdjęcia), Jakub Laki Jędras (zdjęcia lotnicze), Andrzej Piwowarczyk (dźwięk) oraz Beata Widuch (montaż i udźwiękowienie).

Film dokumentalny został wyprodukowany przez TVP SA Oddział w Katowicach dla TVP Historia, 2024 r. Produkcja została dofinansowana przez Inicjatywa Doskonałości Badawczej Uniwersytetu Śląskiego.

Na_zdjęciu_Dagmara_Drzazga,_fot._Ilona_Ptak