Sesja Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich

06.11.2019 - 10:51 aktualizacja 07.11.2019 - 10:22
Redakcja: AJS

Wdrażanie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce w polskich uczelniach, projekt transgranicznego uniwersytetu trzeciego wieku oraz transformacja KRUŚ w Polsko-Czeską Asocjację Uniwersytetów to główne tematy najbliższej sesji Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich (KRUŚ). Posiedzenie reprezentantów polskich i czeskich szkół wyższych zostało zaplanowane na 7 i 8 listopada 2019 roku, a jego gospodarzem będzie Uniwersytet Śląski w Opawie.

Obrady poprowadzi przewodniczący KRUŚ, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. Ze strony naszej uczelni w spotkaniu udział weźmie również prof. dr hab. Janusz Janeczek – rektor UŚ w latach 2002–2008. Sesja będzie okazją m.in. do przybliżenia uczestnikom kwestii związanych z procesem wdrożenia ustawy 2.0 w polskich szkołach wyższych. Zagadnienie to zreferują prof. dr hab. Adam Jezierski z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, reprezentujący Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Podpisanie deklaracji założycielskiej Polsko-Czeskiej Asocjacji Uniwersytetów stanowić będzie jeden z najważniejszych punktów programu posiedzenia. Wcześniej uczestnicy obrad omówią kwestie związane z programowymi i strukturalnymi trudnościami transformacji KRUŚ w asocjację uczelni oraz temat dotyczący projektu transgranicznego uniwersytetu trzeciego wieku. W porządku obrad przewidziano także przedstawienie sprawozdania z działalności organu wykonawczego KRUŚ – Międzynarodowego Centrum Studiów Śląskich (MCSŚ).