Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

Siedemnaste urodziny USiołka

30.10.2018 - 10:09 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

2 listopada 2018 roku osioł domowy Michał zamieszkujący Śląski Ogród Zoologiczny obchodzi swoje siedemnaste urodziny. Z tej okazji przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego odwiedzą go w chorzowskim ZOO, by przekazać mu kosz pełen ulubionych przysmaków – jabłek i marchewek.

Podopieczny Uniwersytetu Śląskiego Od 1 sierpnia 2009 roku Uniwersytet Śląski jest opiekunem zwierzęcia, zwanego USiołkiem. Pomysł adopcji mieszkającego w ZOO osiołka był odpowiedzią na inicjatywę Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, który poszukiwał sponsorów dla mieszkających tam zwierzaków. Spośród wielu zaproponowanych podopiecznych za najbardziej wdzięcznego uznany został osiołek.

W grudniu 2009 roku ogłoszony został konkurs na projekt maskotki wzorowanej na osiołku. Autorem zwycięskiej pracy była studentka grafiki na Wydziale Artystycznym UŚ w Cieszynie Justyna Mikusz. Na podstawie jej pracy stworzony został oficjalny wizerunek USiołka, który wykorzystywany jest w promocji śląskiej Alma Mater. Wyprodukowane zostały breloczki, a także miękkie pluszaki, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród studentów, jak i pracowników. Maskotka USiołka pojawia się również przy okazji niektórych wydarzeń organizowanych na Uniwersytecie Śląskim.

return to top