Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia dla prof. Dagmary Drzazgi

22.02.2023 - 09:37 aktualizacja 22.02.2023 - 12:25
Redakcja: wc-a
Tagi: sztuki filmowe i teatralne

dr hab. Dagmara Drzazga / Dagmara Drzazga, PhD, DLitt

Dr hab. Dagmara Drzazga, prof. UŚ | archiwum prywatne

17 lutego 2023 roku w Panteonie Górnośląskim w Katowicach odbyła się gala wręczenia 47. Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia. Wśród wyróżnionych znalazła się dr hab. Dagmara Drzazga, prof. UŚ ze Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wykładowczyni otrzymała nagrodę za całokształt pracy filmowej, w szczególności za upamiętnienie postaci błogosławionego ks. Jana Machy w filmie pt. „Bez jednego drzewa las lasem zostanie” (2011). W jej dorobku znajduje się w sumie osiem filmów o tematyce śląskiej.

W składzie kapituły przyznającej nagrodę byli m.in.: ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, prof. UŚ z Wydziału Teologicznego UŚ oraz dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ, który wygłosił laudację przed wręczeniem wyróżnienia prof. Dagmarze Drzazdze.

Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia przyznawana jest przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” tym osobom i instytucjom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla Śląska, pełniąc rolę jego ambasadorów.

Więcej o nagrodzie i laureatach można przeczytać na stronie stowarzyszenia.

Na kanale YouTube stowarzyszenia obejrzeć można wypowiedź prof. Dagmary Drzazgi, w której opowiada o swojej twórczości.