Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

SPN | GMO to genetyczna Puszka Pandory? | Dr Barbara Wójcikowska

28.03.2024 - 15:56 aktualizacja 28.03.2024 - 15:56
Redakcja: wc-a
Tagi: Scena Premier Naukowych

Czy zjedzenie produktu zawierającego GMO może wpłynąć na moje DNA? Czy „grzebanie” w ludzkich genach jest próbą bawienia się w Boga? Skąd pewność, że wypuszczenie zmodyfikowanych organizmów do środowiska nie zaburzy żyjącej w nim fauny i flory?

GMO (ang. genetically modified organism), czyli organizmy modyfikowane genetycznie od początku wzbudzają wiele emocji w społeczeństwie. Ciągle pytamy o ich bezpieczeństwo dla zdrowia oraz życia człowieka i ekosystemów, ale też zastanawiamy się nad tym czy nie naruszają pewnych norm etycznych.

Zapraszamy do obejrzenia nowej odsłony Sceny Premier Naukowych z udziałem dr Barbary Wójcikowskiej z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, która w rozmowie z dziennikarzem Jarosławem Juszkiewiczem wyjaśnia, czym jest GMO oraz czy słusznie się go obawiamy. Badaczka pochyla się również nad najbardziej rozpowszechnionymi mitami dotyczącymi GMO.


Po dłuższej nieobecności wracamy z czwartym sezonem Sceny Premier Naukowych, w odświeżonej formule. Spotkania już nie odbywają się na żywo, lecz są nagrywane w studio i udostępniane po opracowaniu materiału. Zadbaliśmy też o nową oprawę wizualną i dźwiękową, chcąc dostarczyć słuchaczom i widzom materiałów w jeszcze lepszej jakości. Mamy nadzieję, że będziecie zadowoleni ze zmian i podzielicie się z nami swoimi przemyśleniami.

Dotychczasowe materiały znajdziecie na stronie Sceny Premier Naukowych. Uruchomiliśmy też konto na Instagramie poświęcone cyklowi. Informacje dotyczące SPN, tak jak dotychczas, będą się również pojawiać w kanałach komunikacyjnych Uniwersytetu Śląskiego.

Dr Barbara Wójcikowska

Dr Barbara Wójcikowska | fot. Małgorzata Dymowska

Film


 

Galeria


 

Dr Barbara Wójcikowska

Dr Barbara Wójcikowska | fot. Małgorzata Dymowska

Jarosław Juszkiewicz

Jarosław Juszkiewicz | fot. Małgorzata Dymowska

Dr Barbara Wójcikowska i Jarosław Juszkiewicz

Dr Barbara Wójcikowska i Jarosław Juszkiewicz | fot. Małgorzata Dymowska

Dr Barbara Wójcikowska

Dr Barbara Wójcikowska | fot. Małgorzata Dymowska

return to top