Kolejną książką prezentowaną w ramach cyklu Sceny Premier Naukowych: Książki, jest Bazgrota autorstwa dr hab. Urszuli Szuścik, prof. UŚ. Pracowniczka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego opisuje w niej zjawisko, które zna każdy z nas – chodzi o dziecięce bazgroły, a dokładniej: o bazgrotę.
„Dziecko wiedzione impulsem wewnętrznym bierze do ręki narzędzie – pisze autorka – i, wykonując ruch, odkrywa związek między własnym działaniem a linią. Jest to dla niego odkrycie poznawcze, w którym następuje zaczątek integracji materii świata fizycznego i psychicznego dziecka”. Praca prof. Szuścik w przystępny, przejrzysty i atrakcyjny dla czytelnika sposób przedstawia problem w oparciu o badania dwu- i trzylatków z przedszkoli w Cieszynie. Autorka pokazuje, jak dalece stymulacja percepcji wzrokowej tych dzieci wpływa na ich pierwsze próby pisania i malowania. Książka, bogato ilustrowana, nie tylko przynosi ciekawe propozycje teoretyczne, szczególnie dla badaczy dzieciństwa, ale może być także pożyteczną lekturą dla rodziców i nauczycieli.
Od listopada 2020 roku prezentujemy nowe dokonania naukowe pracowników, doktorantów oraz studentów uczelni. W ramach Sceny Premier Naukowych UŚ organizowane są m.in. spotkania autorskie w formie naukowego talk show, promocje publikacji, wywiady czy kameralne wydarzenia kulturalne. W ramach cyklu SPN: Książki, wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Śląskiego będziemy polecać książkę tygodnia, autorstwa pracownika UŚ.