Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

SPN | Trudna historia Podhala | Dr Marcela Gruszczyk

11.04.2024 - 14:34 aktualizacja 11.04.2024 - 14:34
Redakcja: RH
Tagi: Scena Premier Naukowych

Jeszcze przed premierą film w reżyserii dr. hab. Marcina Koszałki, prof. UŚ (Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ) pt. „Biała odwaga” rozpalił skrajne emocje wśród polskiej publiczności. Rozgorzała dyskusja na temat idei Goralenvolk – „narodowości góralskiej”, którą podsycać miała nazistowska ideologia, pociągająca dla pewnej części ludności góralskiej podczas II wojny światowej.

Czy film jest niepotrzebnym rozdrapywaniem ran, jak twierdzą niektórzy? Czy też zmusza nas do pochylenia się nad trudną i ukrywaną historią, jak uważają inni? Na ile film to interpretacja reżysera, a na ile odzwierciedlenie tego, co wyłania się z archiwów i źródeł?

O tym, czego uczy nas historia i dlaczego powinniśmy ją zgłębiać, a także jak (i czy w ogóle) sztuczna inteligencja może przysłużyć się historykom mówi dr Marcela Gruszczyk z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w rozmowie z dziennikarką Martą Paluch w ramach Sceny Premier Naukowych.


Po dłuższej nieobecności wracamy z czwartym sezonem Sceny Premier Naukowych, w odświeżonej formule. Spotkania już nie odbywają się na żywo, lecz są nagrywane w studio i udostępniane po opracowaniu materiału. Zadbaliśmy też o nową oprawę wizualną i dźwiękową, chcąc dostarczyć słuchaczom i widzom materiałów w jeszcze lepszej jakości. Mamy nadzieję, że będziecie zadowoleni ze zmian i podzielicie się z nami swoimi przemyśleniami.

Dotychczasowe materiały znajdziecie na stronie Sceny Premier Naukowych. Uruchomiliśmy też konto na Instagramie poświęcone cyklowi. Informacje dotyczące SPN, tak jak dotychczas, będą się również pojawiać w kanałach komunikacyjnych Uniwersytetu Śląskiego.

Marta Paluch i dr Marcela Gruszczyk

Dr Marcela Gruszczyk i Marta Paluch | fot. Małgorzata Dymowska

Film


 

Galeria


 

Marta Paluch i dr Marcela Gruszczyk

Dr Marcela Gruszczyk i Marta Paluch | fot. Małgorzata Dymowska

Marta PaluchMarta Paluch | fot. Małgorzata Dymowska

dr Marcela GruszczykDr Marcela Gruszczyk | fot. Małgorzata Dymowska

Plan zdjęciowy i kameraDr Marcela Gruszczyk i Marta Paluch | fot. Małgorzata Dymowska

return to top