Spośród laureatów XII edycji konkursu Wyróżnień Rektora UŚ – 18 studentów oraz 10 doktorantów – społeczność akademicka wybrała osoby, którym przyznany został tytuł Studenta i Doktoranta Roku. Głosowanie odbyło się poprzez system USOS, w którym każdy mógł oddać jeden głos.
Studentem Roku został Pylyp Bilyi z Wydziału Humanistycznego UŚ, natomiast tytuł Doktorantki Roku został przyznany Marcie Frąckowiak z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji.
Pylyp Bilyi
Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ za działalność popularnonaukową jako student II roku studiów magisterskich na kierunku filozofia. Założyciel „Filozofia tak bardzo” – strony na Facebooku, profilu na Instagramie i miejsca na platformie Discord. W ramach tej inicjatywy jest autorem memów i organizatorem spotkań online. Od kwietnia 2020 r. jego działania przeniosły się do świata wirtualnego i do maja 2020 r. przeprowadził 17 spotkań na Discordzie z udziałem gimnazjalistów, licealistów i studentów z różnych środowisk filozoficznych.
Od 2016 r. aktywnie działa w Kole Naukowym Filozofów UŚ, do 2019 r. jako jego przewodniczący. Członek, prelegent i fotograf w Klubie Dyskusyjnym UŚ. Prowadził także warsztaty filozoficzne dla licealistów (2018).
Współorganizator konferencji poświęconej kształceniu „Eduholism” (2019) oraz „Nicolai Hartmann International Conference” (2019). Podejmował również działania służące integracji studentów i wykładowców, współorganizując dwukrotnie „Sympozjon Filozoficzny” (2017, 2019) oraz Festival Aktywności Naukowej! (2018).
Jest fotografem – swoje prace prezentował m.in. w Galerii Sztuki Inny Śląsk w Tarnowskich Górach (2019). Uwiecznił również wiele wydarzeń, zarówno tych, których był współorganizatorem, jak i działając na rzecz innych organizacji, np. Metropolii Młodych oraz studenckiego radia Egida. W latach 2017–2020 pracował jako asystent osoby z niepełnosprawnością.
Doktorantka Roku 2020: Marta Frąckowiak z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji
Marta Frąckowiak
Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ za działalność kulturalną jako doktorantka III roku w dziedzinie sztuki. Pomysłodawczyni konkursu na małą formę graficzną „Bajki robotów” – inicjatywy towarzyszącej Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Cieszynie (2018), w którym zgłoszonych zostało niemal 600 prac konkursowych.
Jej prace prezentowane były na indywidualnych oraz międzynarodowych wystawach, m.in. podczas International Art Festival in Korea (2019) oraz Arte Grafica Italiana (2019). Współorganizowała Festiwal „Złota Rybka” w Gliwicach (2018), prowadziła liczne warsztaty, m.in. na Zamku w Cieszynie w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (2019), podczas skoczowskiej „Nocy Muzeów” (2018) oraz warsztaty dla młodzieży promujące studiowanie w Cieszynie. Zrealizowała dwa własne projekty naukowe.