Stypendia Fundacji Lanckorońskich i Fundacji z Brzezia Lanckorońskich

14.03.2016 - 12:15 aktualizacja 14.03.2016 - 12:15
Redakcja: admin

Do 15 maja 2016 roku można aplikować o stypendia Fundacji Lanckorońskich i Fundacji z Brzezia Lanckorońskich na prowadzenie badań w Rzymie, Wiedniu, Londynie i innych ośrodkach naukowych Europy. O stypendia mogą się ubiegać w zasadzie tylko archeologowie śródziemnomorscy, historycy, historycy sztuki, filologowie klasyczni i historycy filozofii. Zakres tematyki poruszanej przez historyków, historyków sztuki i historyków filozofii nie powinien wykraczać poza rok 1939 i tylko w wyjątkowych przypadkach może sięgać roku 1989.

Stypendia corocznie rozdziela Komisja przy Polskiej Akademii Umiejętności, w skład której wchodzą dwaj członkowie PAU, sekretarz z ramienia PAU i przedstawiciele pięciu uniwersytetów (Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu). W posiedzeniach Komisji może uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciel obu Fundacji, wyznaczony przez ich prezesów.

Stypendia przyznawane są na okres od jednego do trzech miesięcy. Ze względu jednak na dużą liczbę wniosków jest to zwykle jeden miesiąc. W razie potrzeby stypendium może być przyznane ponownie na to samo zadanie badawcze. Stypendysta może się ubiegać o stypendium na inne zadanie po upływie dwóch lat.

Stypendia są przyznawane w trybie konkursowym. Wnioski o stypendia na rok 2017 należy adresować do Sekretarza Generalnego PAU (ul. Sławkowska 17, 31–016 Kraków). Wypełniony formularz należy przesyłać w formie elektronicznej (*.doc) na adres e-mail: stypendia_fl@pau.krakow.pl.

Komisja Stypendialna rozpatrzy wnioski w drugiej połowie czerwca. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie PAU.