Sukces studentek z UŚ w 33. Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu

10.04.2024 - 15:41 aktualizacja 12.04.2024 - 09:31
Redakcja: OO

Drużyna studentek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach uczestniczyła w 33. Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu w Gdyni i zdobyła Mistrzostwo Polski w swojej kategorii wiekowej. Udział w tym projekcie jest powiązany z badaniami pt. „Twórcze rozwiązywanie problemów na przykładzie programu Odyseja Umysłu”. W skład zespołu wchodzi sześć studentek należących do koła naukowego „Włącznik”: Sara Piątek, Julia Stachura, Barbara Górecka, Klaudia Nowak, Sylwia Korzon i Natalia Mecner, a także trenerka dr Magdalena Christ z Wydziału Nauk Społecznych UŚ.

Dzięki wygranej zespół studentek uzyskał możliwość reprezentowania Polski na Mistrzostwach Świata Odysei Umysłu, które potrwają od 20 do 25 maja 2024 roku w Stanach Zjednoczonych.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny, którego osią jest konkurs twórczego rozwiązywania problemów, skierowany do młodych ludzi w wieku do 26 lat. Celem jest rozwój kompetencji XXI wieku, takich jak myślenie krytyczne i innowacyjne, wytrwałość, zastosowanie technologii, empatia oraz praca zespołowa. Drużyny pod okiem trenerów wybierają do rozwiązania jeden z pięciu problemów długoterminowych i przez kilka miesięcy pracują nad jego rozwiązaniem. Są to interdyscyplinarne projekty, które łączą aspekty techniczne, humanistyczne oraz artystyczne i wymagają wykorzystania wiedzy w praktyce. Drugim elementem konkursu jest rozwiązywanie problemów spontanicznych – są to zadania wymagające improwizacji pod presją czasu i kreatywności przy ograniczonych zasobach. Polska edycja Odysei Umysłu realizowana jest od ponad 30 lat. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 288 drużyn ze 132 szkół i innych placówek z całego kraju.

Jeśli chcesz w przyszłości wziąć udział w konkursie i mierzyć się z najlepszymi, zapraszamy do studiowania na Uniwersytecie Śląskim!

studentki z UŚ i dr Magdalena Christ

studentki z UŚ i dr Magdalena Christ