Od 19 do 24 września 2016 roku w Gdyni odbywała się 41. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – jednego z najstarszych wydarzeń tego typu w Europie, który promuje na dużą skalę rodzimą kinematografię. Co roku uczestnicy Festiwalu mogą zobaczyć najnowsze polskie produkcje. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime premiery i debiuty. Co roku wręczana jest także nagroda Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.
Program Festiwalu dzieli się na: cztery sekcje konkursowe („Konkurs Główny”, „Inne Spojrzenie”, „Młode Kino”, „Fabularne Filmy Krótkometrażowe”), liczne sekcje pozakonkursowe (m.in. przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo „Czysta klasyka”, „Skarby kina przedwojennego”, pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców „Polonica” czy „Gdynia dzieciom”), a także wydarzenia towarzyszące.
W tegorocznej edycji Festiwalu duże sukcesy odnieśli pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:
- nagrodę za scenariusz oraz Srebrne Lwy otrzymał film zatytułowany „Jestem mordercą” dr. hab. Macieja Pieprzycy,
- nagrodę za muzykę i scenografię w „Konkursie Głównym” dostał film „Szczęście świata” dr. hab. inż. Michała Rosy,
- nagrodę specjalną jury za odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych w filmie „Czerwony pająk” przyznano reżyserowi dr. Marcinowi Koszałce,
- konkurs „Kino Młodych” wygrywał „Szczękościsk” wyreżyserowany przez Kordiana Kądzielę – studenta WRiTV,
- nagrodę indywidualną za scenografię do filmu pt. „Szczęście świata” dostał dr Andrzej Kowalczyk,
- Złote Lwy oraz Nagrodę Publiczności otrzymał obraz pt. „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego – absolwenta WRiTV,
- wyróżnienie honorowe otrzymała studentka WRiTV Milena Dutkowska, reżyser filmu „Zagraj ze mną”.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Festiwalu: www.festiwalgdynia.pl.