SZPiT „Katowice” z pierwszym miejscem w konkursie POWER 2023

19.04.2023 - 12:37 aktualizacja 19.04.2023 - 12:37
Redakcja: wc-a
Tagi: folklor, sztuka

Członkowie Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca (SZPiT) „Katowice” odbierają nagrodę | fot. Timur Porokhnia

15 kwietnia 2023 roku Studencki Zespół Pieśni i Tańca (SZPiT) „Katowice” zdobył I miejsce w konkursie POWER 2023 – Ogólnopolski Festiwal Tańca w kategorii folklor tradycyjny (kategoria wiekowa 17–25 lat).

W ubiegłym roku SZPiT „Katowice” debiutował w konkursie wykonując suitę tańców cieszyńskich i zajmując II miejsce w tej samej kategorii. W tegorocznej edycji zespół wystąpił z układem „Wiosna w Beskidach”. Konkurs organizowany jest przez Zespół Folklorystyczny „Ślązaczek” z Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” został założony w 1969 roku przy Uniwersytecie Śląskim i od samego początku tworzą go studenci UŚ oraz innych śląskich uczelni. Głównym obszarem twórczych zainteresowań zespołu jest folklor taneczno-muzyczny z terenu całej Polski.

SZPiT „Katowice” jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Otrzymał I miejsce w kategorii zespołów studenckich na IX Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „O Kujawski Wianek” (2021), a także I miejsce podczas 12. Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego „Zagłębie i Sąsiedzi” (2022) w kategorii zespoły taneczne artystycznie opracowane. W 2018 roku zespół otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Fotorelację z wydarzenia można obejrzeć na facebookowym profilu SZPiT.

Cztery dziewczyny w tradycyjnych strojach regionalnych pochylają się, by pocałować statuetkę trzymaną przez jedną z nich

Członkinie SZPiT „Katowice” ze statuetką | fot. Timur Porokhnia

Członkowie SZPiT „Katowice” na scenie ubrani w tradycyjne stroje. Większość stoi, część z nich z uniesionymi nad głową kapeluszami. Z przodu dwie dziewczyny klęczą

Członkowie SZPiT „Katowice” | fot. Timur Porokhnia