SZPiT laureatem 12. Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego

04.05.2022 - 15:05 aktualizacja 06.05.2022 - 10:56
Redakcja: K.S

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego, dzięki zaprezentowaniu na scenie układu „Wiosna w Beskidach” zdobył I miejsce w kategorii zespoły taneczne artystycznie opracowane na 12. Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi”.

Festiwal miał charakter konkursu i odbył się 1 maja 2022 roku. W gronie jury zasiedli specjaliści, fachowcy i eksperci m.in. Polskiej Sekcji CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels), czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

Co roku w przeglądzie biorą udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Uczestnicy prezentują program autentyczny, wierny tradycyjnym wykonaniom lub artystycznie opracowany, nie odbiegający od ludowego pierwowzoru. W każdej kategorii (zespół pieśni i tańca, kapela oraz grupa śpiewacza) zwycięskim zespołom przyznawane są nagrody pieniężne oraz nagroda główna – Grand Prix Festiwalu. Rada Artystyczna udziela ponadto konsultacji dla kierowników, muzyków i choreografów zespołów.

W ciągu dwóch dni podczas tegorocznej edycji, na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpiło ponad 1000 artystów z Podhala, Podbeskidzia, Małopolski, centralnej Polski, Kielecczyzny, Śląska i Zagłębia.

Członkowie Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” ubrani w tradycyjne stroje siedzą na trawie

Członkowie Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”, fot. Wojtek Korpusik