Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

T4EU Week | Co się działo drugiego dnia?

11.05.2022 - 09:44 aktualizacja 11.05.2022 - 13:13
Redakcja: OO

logo t4e

Ponad 300 osób bierze udział w pilotażowej edycji Transform4Europe Week, która odbywa się w Katowicach. Jej organizatorem jest Uniwersytet Śląski. W programie debaty, warsztaty, pokazy, spotkania, a także możliwość poznania regionu i integracja – właśnie tego mogą spodziewać się uczestnicy wyjątkowego wydarzenia trwającego od 9 do 13 maja 2022 roku, będącego świętem sojuszu T4EU. Program wydarzenia oraz fotorelacje dostępne są na stronie: www.transform4europe.eu.

zielone i niebieskie kwadraty

Co się działo drugiego dnia?

Kształcenie przedsiębiorców wiedzy – ludzi wyposażonych w najnowszą wiedzę, odpowiedzialnych za to, co ich otacza i gotowych stawić czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom cywilizacyjnym – to dewiza naszego uniwersytetu europejskiego. Okazją do przyjrzenia się bliżej tej koncepcji było spotkanie z dr. Benediktem Schnellbächerem z Universität des Saarlandes, które zorganizowano drugiego dnia Transform4Europe Week. W trakcie wykładu „Wprowadzenie do przedsiębiorczości opartej na wiedzy” uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak opracowywane są modele wdrażania innowacji i jakie bariery można napotkać w tym procesie. Poznali również przykłady tworzonych obecnie i testowanych już strategii transformacji.

dr Benedikt Schnellbächer

fot. Katarzyna Stołpiec

W ramach streamu administracyjnego odbyły się spotkania przedstawicieli uczelni sojuszu, którzy wymieniali swoje doświadczenia z zakresu współpracy międzynarodowej, projektów, promocji i komunikacji czy kształcenia.

Z kolei członkowie Student Council i komitetów sterujących T4EU, którzy spotkali się w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego i na Wydziale Humanistycznym UŚ, rozmawiali m.in. o obecnych i planowanych inicjatywach sojuszu.

Naukowcy mogli wziąć udział w warsztatach, a kadra Uniwersytetu Śląskiego i mieszkańcy regionu wysłuchali wykładu o znaczeniu edukacji translacyjnej dla współczesnych ścieżek kariery, wygłoszonego przez Roberto Della Marinę.

członkowie Student Council
fot. Katarzyna Stołpiec

Transform4Europe Week to doskonała okazja nie tylko do zawarcia nowych znajomości, lecz również poznania regionu. Dla uczestników wydarzenia przygotowano wycieczki prezentujące Katowice i okoliczne miasta. Jednym z punktów było zwiedzanie zabytkowego osiedla Nikiszowiec, które jest przykładem dziedzictwa górniczej kultury. W znajdującej się tam filii Muzeum Historii Katowic prezentowane jest wnętrze tradycyjnego górniczego mieszkania, a także pralni i magla. Można było zobaczyć również Kopalnię Guido w Zabrzu, czyli XIX-wieczną nieczynną kopalnię węgla kamiennego. Goście udali się także do Parku Śląskiego w Chorzowie, gdzie czekały na nich przejazd kolejką linową oraz wizyta w Muzeum Etnograficznym, w którym znajduje się blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej.

grupa osób na Nikiszowcu
fot. Urszula Strączek

Wtorkowy wieczór był czasem spotkania integracyjnego wszystkich uczestników Transform4Europe Week. Jednym z elementów programu była nauka tańców ludowych, do których zaprosili członkowie Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”. Wydarzenie odbyło się na dziedzińcu Wydziału Humanistycznego UŚ. W ramach spotkania zaprezentowane zostały także animacje stworzone przez studentów w trakcie Letniej Akademii Animacji 2021 organizowanej przez Estońską Akademię Sztuki w Tallinie.

grupa osób
fot. Wojtek Korpusik

grupa osób tańczy
fot. Wojtek Korpusik

grupa osób siedzi na leżakach
fot. Wojtek Korpusik

return to top