Trzy dyscypliny z kategorią A+ | Ostateczne wyniki ewaluacji

22.02.2023 - 10:45 aktualizacja 22.02.2023 - 14:15
Redakcja: OO

Znamy już ostateczne wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej Uniwersytetu Śląskiego za lata 2017–2021. Trzy dyscypliny otrzymały najwyższą kategorię A+, 9 dyscyplin kategorię A, natomiast 13 dyscyplin kategorię B+.

• Kategorię A+ otrzymały: nauki o polityce i administracji, literaturoznawstwo, sztuki muzyczne.
  • Kategorię A otrzymały: nauki o kulturze i religii, nauki o sztuce, nauki prawne, pedagogika, nauki chemiczne, nauki fizyczne, nauki o Ziemi i środowisku, sztuki filmowe i teatralne, nauki teologiczne.
  • Kategorię B+ otrzymały: filozofia, historia, językoznawstwo, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki socjologiczne, psychologia, informatyka, matematyka, nauki biologiczne, sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.

Zadaniem ewaluacji jest określenie pozycji nauki polskiej na arenie krajowej i międzynarodowej w poszczególnych dyscyplinach naukowych i artystycznych. Od nadanej kategorii zależy pozycja danej jednostki w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce, wysokość środków finansowych przekazywanych z budżetu państwa, możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim, uprawnienia do prowadzenia szkół doktorskich oraz nadawania stopni i tytułów naukowych (uprawnienia do doktoryzowania i nadawania habilitacji uzyskują dyscypliny mające kategorie B+ i wyższą).

na żółtym tle: A+, A