Ananda Devi Ananden

Data promocji:

Data uchwały Senatu UŚ: uchwała nr 485/2020 z 28 stycznia 2020 roku

Jednostka składająca wniosek: Rada Wydziału Filologicznego UŚ (obecnie: Wydziału Humanistycznego)

Promotor: prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, recenzenci: prof. Françoise Lionnet, prof. Julia Waters, prof. Rajcoomaree Kumari Issur, prof. Ryszard Koziołek

Ananda Devi Ananden – jedna z najwybitniejszych pisarek współczesnych tworzących po francusku, której utwory narracyjne i poetyckie niestrudzenie drążą problematykę wykluczenia i jej skutków, bezustannie piętnującej ekstremalne ubóstwo i jego konsekwencje. Autorka kilkunastu powieści, kilku zbiorów nowel i poezji, uważana za największą żyjącą pisarkę maurytyjską. Nagrodzona kilkoma prestiżowymi międzynarodowymi wyróżnieniami literackimi, odznaczona orderem Chevalier des Arts et des Lettres przez rząd Francji w uznaniu zasług dla literatury francuskiej.

return to top